Mitsuru Kawai dohliada na návrat k starým spôsobom výroby vo japonských továrňach Toyoty. V automobilke pôsobí už 50 rokov a pamätá si časy, kedy si fabrika cenila manuálne zručnosti a „skúsení majstri boli považovaní za bohov, ktorí dokážu vyrobiť hocičo.“ CEO spoločnosti, Akio Toyoda osobne vybral Kawaia, aby vytvoril programy pre budúcich majstrov. Tí by mali dokázať vyrobiť napríklad kľukový hriadeľ. Na výuku vyčlenili 100 pracovísk, kde predtým pracovali stroje.
Ich myšlienka spočíva v tom, že ak zamestnanci budú rozumieť výrobe komponentov, dokážu vyrobiť lepšie stroje. Kawai hovorí: „Ak chcete perfektne ovládať stroj, musíte mať vedomosti a zručnosti, aby ste dokázali stroj učiť.“ Skúsenosti, ktoré zamestnanci nadobudnú, budú viesť k skráteniu výroby (v jednom prípade až o 96% kratšej výrobe) a produkcii lepších dielov, či menšiemu odpadu.
Všetko sa musia naučiť sami
Robotníkom dajú čas, aby sa učili. Potom dokážu problémy riešiť a nie ako doteraz, len vkladať diely do stroja a zavolať niekoho na pomoc, ak sa stroj pokazí. Kawaiova iniciatíva je podobná tej v Operations Management Consulting divízii Toyoty, kde noví manažéri dostanú čas na dokončenie projektu, ale neposkytnú im žiadnu pomoc. Všetko sa musia naučiť sami. Automobilka to nevníma ako krok späť v snahe vyrábať viac ako 10 miliónov áut ročne. Chcú sa uistiť, že neobetujú kvalitu výroby. Kawai hovorí: „Musíme byť stabilnejší a vrátiť sa na začiatok.“
Pripravené v spolupráci s Topspeed.sk
Snímky: Toyota