Podnikateľ Radim Jančura, ktorý prostredníctvom svojich spoločností Student Agency a RegioJet prevádzkuje autobusovú aj železničnú medzinárodnú dopravu, chce svojimi autobusmi zablokovať Brusel a Berlín, napísal web Echo24.cz. Dôvodom má byť rozdelenie európskych dotácií na nákup nových vlakov. Podľa metodiky ministerstva dopravy, ktorú vlani schválila vláda, by dotácie inkasovali České dráhy.
Kedy blokáda bude a ako bude vyzerať, nechce Jančura komentovať. Uviedol len, že bude, a nie tento týždeň. "Cieľom je všeobecne, aby vydávanie peňazí európskych daňových poplatníkov prostredníctvom operačného programu na nákup nových vlakových súprav bolo výhradne spojené s otvorenou férovou súťažou na prevádzkovanie dotovaných vlakových spojov, nie s priamym zadaním Českým dráham," uviedol hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.
České dráhy už dostali priamo takmer miliardovú dotáciu na nákup vlakov na rýchlikovú linku Brno - Břeclav - Olomouc. Teraz má ministerstvo k dispozícii zhruba 20 miliárd korún na ďalší nákup vlakov. Polovica by mala ísť na dotovanú diaľkovú dopravu, polovica na regionálnu. V hre zostáva podľa skorších vyjadrení ministerstva aj variant, že štát nakúpi vlaky a bude ich prenajímať dopravcom, ktorí uspejú v otvorenej súťaži.
Juhomoravský hajtman Michal Hašek (ČSSD) tiež otvoril možnosť, že by regionálne vlaky vlastnili kraja a prenajímali ich dopravcom. Medzi hajtmanmi však nepanuje zhoda na jednotnom riešení, navyše v októbri sa uskutočnia krajské voľby a vedenie krajov sa môže zmeniť.
Otázkou je, či sa Jančura do súťaží na rýchlikové linky prihlási. V decembri vyhlásil, že ak súčasná vláda schváli harmonogram, podľa ktorého sa podarí do roku 2025 vysúťažiť všetky výkony na železnici objednávané z verejných peňazí, nebude sa účastniť na žiadnom výberovom konaní.