StoryEditor

Vývojová štúdia Scania STAX

10.11.2002, 23:00

Model nákladného vozidla budúcnosti predstavila Scania na veľtrhu IAA v Hannoveri v septembri tohto roka. Reakcie odborníkov a perspektívnych zákazníkov mali ukázať záujem dopravcov o moderný dizajn zameraný na imidž a zistiť, aký je ohlas na funkčné výhody, ktoré kabína umiestnená za motorom prináša. Budú dopravné spoločnosti ochotné obetovať časť objemu nákladov v mene atraktívneho vzhľadu vozidla a prvotriedneho komfortu pre vodiča?
"Som veľmi zvedavý, aké budú reakcie potenciálnych zákazníkov, pretože sa stanú základom radu veľmi dôležitých vývojových rozhodnutí," vyhlásil Kristofer Hansén, šéfdizajnér firmy Scania. "Tento spôsob overovania koncepcií a nápadov je pre nás celkom nový a bude dôležitým prvkom našej práce pri vývoji ďalších generácií nákladných vozidiel Scania."
Nákladné vozidlá Scania s motorovou kapotou (T-truck) sa vyrábajú v Európe a v Latinskej Amerike. Aj napriek pomerne obmedzenému objemu predaja v Európe sú pre firmu a jej zákazníkov dôležitou súčasťou firemnej identity. V Európe už niekoľko desiatok rokov dominujú vozidlá s "trambusovou" kabínou, najmä kvôli legislatívnym obmedzeniam dĺžky súpravy. Verejnosť však stále vníma ako "ozajstný nákladiak" práve ťahač s výraznou prednou kapotou. Nákladné vozidlo s kapotou je dnes na diaľniciach vzácnosťou, a preto je symbolom sily a prestíže. Ukazuje napríklad, že vodič vezie taký ťažký náklad, že nepotrebuje plnú nákladnú dĺžku. Dáva taktiež na vedomie, že dopravca má dostatok prostriedkov, skúseností či záujem ponúknuť svojim vodičom plochú podlahu a jazdný komfort, ktorý ponúka práve pracovisko vodiča za prednou nápravou.
Časť tímu firemných dizajnérov dostala za úlohu vytvoriť koncepčnú štúdiu nákladného vozidla budúcnosti, ktorého základom by bol súčasný T-truck. Manažér projektu Ola Pihlgren a jeho kolegovia začali skúmaním vizuálnych kľúčových znakov. Zhromažďovali abstraktný aj konkrétny materiál a zaoberali sa otázkou, ako by mohol vyzerať T-truck budúcnosti oslobodený od súčasných zákonných obmedzení, avšak so starostlivo zachovaným imidžom Scania. Ďalším zdrojom inšpirácie bola americká a európska tradícia úprav vozidiel, ktorá je výrazom túžby vlastníkov posilniť jedinečný imidž svojich vozidiel a odlíšiť ich od bežných sériových produktov. Výsledkom práce tímu je Scania STAX (Scania Truck -- Advanced Xterior). Ako model 1:4 bol predstavený na spomínanom veľtrhu IAA v Hannoveri v septembri tohto roka. Vozidlo je kratšie, ale zároveň má účelnejšiu kapotu, ako je zvykom pri tomto type vozidiel. Kabína, kapota a podvozok spolu tvoria jednotný celok.

menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
11. august 2022 17:28