StoryEditor

PSA a GM sú vraj blízko uzavretia dohody o kúpe jeho európskej dcéry Opel

03.03.2017, 14:51
Autor:
TASRTASR
Francúzska automobilka PSA Group je blízko uzavretia dohody s americkým koncernom General Motors (GM) o kúpe jeho európskej dcéry Opel, pod ktorú patrí aj britská automobilka Vauxhall.

Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou. K uzavretiu dohody by vraj mohlo dôjsť už na budúci týždeň.

Obe spoločnosti údajne plánujú pokračovať v rokovaniach aj cez víkend, aby mohli už v pondelok oznámiť dohodu, tvrdia zdroje, ktoré nechceli byť menované. Odvolávajú sa pritom na komplikovanosť rokovaní, čo by mohlo viesť k odkladu dohody.

Ale jedným zo signálov pokroku na rokovaniach je plánované stretnutie vedenia PSA s predstaviteľmi európskych odborových zväzov, ku ktorému by malo dôjsť na budúci týždeň, povedal jeden zo zdrojov.

Koncern PSA potvrdil možný míting s odborármi. Ale dodal, že zatiaľ nebol stanovený žiadny pevný termín schôdze a stále môže dôjsť ešte k jej odloženiu alebo zrušeniu. Hovorca európskej divízie GM sa k tejto správe odmietol vyjadriť.

Jedným z kľúčových bodov debaty má totiž byť, ako chce PSA dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je ušetriť 2 miliardy eur vďaka kúpe firmy Opel. Podľa jedného zo zdrojov PSA môže ušetriť túto sumu, ak zníži výrobnú kapacitu Opela a zredukuje náklady vďaka spoločným nákupom. To si však vyžiada väčší podiel zdieľaných, rovnakých komponentov.

Generálny riaditeľ PSA Carlos Tavares minulý mesiac vyhlásil, že plánuje oživiť neziskové značky Opel a Vauxhall, a to prostredníctvom reštrukturalizácie podobnej ako pri značkách Peugeot a Citroën. Aj tie pred tromi rokmi zápasili s veľkými problémami.

Opel so sídlom v nemeckom Frankfurte nad Mohanom sa podľa neho môže stať ťahúňom celej skupiny. Má totiž potenciál expandovať za hranice domáceho regiónu, no kým patrí GM sú jeho možnosti v tomto smere obmedzené, povedal minulý týždeň Tavares.

Ďalšími náročnými bodmi rokovaní PSA a GM bude, ako oba koncerny mienia zabezpečiť dôchodky zamestnancom firmy Opel, ďalej vyriešenie otázok týkajúcich sa licenčných poplatkov za technológie, ktoré používa Opel a redukcia jeho výrobnej kapacity.

01 - Modified: 2023-09-25 08:07:42 - Feat.: - Title: Blíži sa koniec hollywoodskeho štrajku? Štúdiá uzavreli dohodu so scenáristami 02 - Modified: 2023-08-18 09:27:37 - Feat.: - Title: Študenti majú o brigády záujem, mesačne ich zmluvy podpisuje 85-tisíc 03 - Modified: 2023-08-15 13:38:07 - Feat.: - Title: O kúpu spoločnosti U.S. Steel je záujem, jej akcie vzrástli o 36 percent. Ponuku konkurenta odmietla 04 - Modified: 2023-08-11 17:00:37 - Feat.: - Title: Aj v ére bezpilotných áut hrozí vyhynutie ľudstva 05 - Modified: 2023-08-02 09:23:59 - Feat.: - Title: Historická dohoda dvoch operátorov. Situácia so signálom sa zlepší takmer na celom Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
27. september 2023 23:25