StoryEditor

Samojazdiace autá sú na klokany prikrátke. Systém Volva dokážu zmiasť

06.07.2017, 14:30
Zatiaľ čo v minulosti sa severská automobilka sústredila na ochranu cestujúcich pri strete so zvieraťom, teraz vyvíjaný detekčný systém zrážke dokonca predchádza.

Nemá problém rozpoznať na ceste soby, losy či jelene. V momente, keď sa na vozovke objaví klokan, však systém tápe, priznáva firma.

Pokiaľ je v Austrálii hlásená zrážka auta so zvieraťom, jedná sa z 90 percent o klokana, informoval server The Guardian. Podľa austrálskeho združenia vodičov (NRMA) je v krajine evidovaných približne 16-tisíc stretov s klokanmi ročne.

Na cestách pôsobia tieto cicavce komplikácie aj vývojárom spoločnosti Volvo, ktorí tam testujú detekčný systém proti stretu so zverou pre samojazdiace automobily. "Keď klokan vyskočí, vyzerá to, že je ďalej, ako keď potom dosadne na zem," popísal pre server ABC optický problém technický riaditeľ spoločnosti Volvo Australia David Pickett. Ako referenčný bod technológia používa povrch zeme, preto je pre ňu "hopsanie" pri klokanoch mätúce.

Spoločnosť najskôr systém skúmala vo Švédsku. Pred 18 mesiacmi sa však výskumný tím presunul do austrálskej rezervácie Tidbinbilla Nature Reserve, kde sa zameriava práve na problémy s klokanmi.

"Priviedli sme vývojárov do Austrálie, aby zhromaždili údaje o tom, ako sa môžu zvieratá chovať a pohybovať a počítače tak mohli všetky situácie lepšie pochopiť," povedal riaditeľ spoločnosti Volvo Australia Kevin McCann.

Cicavce nie sú žiadna prekážka

Vývojári však v probléme s klokanmi nevidia veľký problém. "Samojazdiace autá sú v neustálom vývoji. Plne fungujúci automobil bez vodiča zatiaľ neexistuje a technológia rozpoznávajúca klokany je súčasťou vývoja," dodal McCann.

Detekčný systém si musí prejsť čo najväčším počtom každodenných aj ojedinelých situácií. "Je to celkom vyčerpávajúci proces," povedal McCann. Napriek tomu firma plánuje predstaviť vozidlá do roku 2020.

Momentálne ponúka automobilka poloautonómne autá S90 a XC90. Tie vedia udržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami, pozorovať prípadné kolízie v mestskom prostredí a v niektorých prípadoch samé zaparkovať.

01 - Modified: 2023-03-24 12:20:50 - Feat.: - Title: Muž na parkovisku letiska pri Kolíne nad Rýnom cielene narážal do ľudí, viacerí sa zranili 02 - Modified: 2023-03-24 13:08:48 - Feat.: - Title: EÚ brojí proti SUV. Poplatky za parkovanie podľa veľkosti auta a iné parkovacie boxy? 03 - Modified: 2023-03-24 10:57:49 - Feat.: - Title: Rolls-Royce končí jednu éru. Posledné kupé s dvanásťvalcom je extrémny model Wraith 04 - Modified: 2023-03-23 15:51:48 - Feat.: - Title: Polícia dostala dvojicu špeciálnych vozidiel. V útrobách ukrývajú jedinečnú výbavu 05 - Modified: 2023-03-22 13:57:11 - Feat.: - Title: Čo nám núkajú USA za migy? Viper je najpokročilejší útočný vrtuľník, ciele lokalizuje na väčšie vzdialenosti
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
25. marec 2023 13:13