StoryEditor

Autom do Chorvátska? Toto sú základné informácie, ktoré potrebujete vedieť

13.07.2017, 16:30
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Chystáte sa cestovať na vytúženú dovolenku autom? Ak smerujete do Chorvátska, tu sú tie najpodstatnejšie veci, ktoré by ste mali ovládať.

Leto je v plnom prúde. Tisícky Slovákov zamieria na dovolenku do Chorvátska. Mnoho vodičov a turistov vie, aké zákony a predpisy tam platia. No niektorí sa o to vôbec nezaujímajú. Neznalosť zákona však neospravedlňuje.

Ako sa vyhnúť preplneným cestám?

Cestu je dobré plánovať použitím dopravných plánovačov, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najťažšie dni v doprave do Chorvátska sú piatok a sobota – dni, keď sa menia turnusy. Tiež na začiatku mesiaca, uprostred a na jeho konci. Predpokladané miesta výskytu kolón sú hraničné prechody, cestariny – mýtnice a zjazdy z diaľnic do konkrétnych destinácii.

V dostatočnom časovom predstihu pred miestami dlhých kolón áut je vhodné doplniť pohonné hmoty, zabezpečiť dostatok stravy a tekutín. Ešte pred cestou je potrebné skontrolovať technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu.

S cestovaním do Chorvátska turistom výrazne pomôže mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

HN/Pavol Funtal

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
Prvá pomoc: 194
Hasiči: 193
Polícia: 192
Pomoc motoristom na cestách: 1987 (z mobilu vytáčajte +385 1 1987)
Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195

V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek. Volanie je bezplatné a hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.

Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnú pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení a aké sú zranenia.

Informácie pre vodičov – okrem klasických dokumentov aj splnomocnenie

Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla, aj doklad o poistení – zelenú kartu. V prípade že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Najvyššia povolená rýchlosť

- v obci 50 kilometrov za hodinu
- mimo obce 90 kilometrov za hodinu
- na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 kilometrov za hodinu
- na diaľniciach 130 kilometrov za hodinu
- pre motorové vozidlá ťahajúce obytný príves 80 kilometrov za hodinu
- pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 kilometrov za hodinu

Deti v autosedačke a len vzadu

Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku. Podľa platnej legislatívy je možné maloleté dieťa prevážať pripútané v detskej autosedačke len na zadných sedadlách.

Stockexpert

​Na prednom sedadle je možné prevážať v detskej autosedačke len dieťa vo veku do dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.

Kedy stúpa riziko nehody?

Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach (dve – tri autá vo vláčiku za sebou). Odporúčajú individuálnu jazdu. Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a tragických následkov je nedostatočná vzdialenosť medzi vozidlami, čo sa stáva najmä na diaľniciach.

Ďalšou z najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu motorových vozidiel, čo môže byť spôsobené únavou vodičov, ktorí jazdia neprimerane dlho bez prestávok na oddych. Počas cesty je preto vhodné odpočívať na vyhradených miestach, alebo čerpacích staniciach, v pravidelných intervaloch. Pred cestou je vhodné naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu.

HN/Peter Mayer

​Povinnosťou vodiča je jazdiť s rozsvietenými svetlami v zimných mesiacoch aj počas dňa. Kvôli vlastnej bezpečnosti majte svetlá rozsvietené aj v lete. Je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy motorovým vozidlom (môže sa používať iba s hands-free).

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2022-08-15 12:06:47 - Feat.: - Title: Za pneumatiky platiť podľa počtu kilometrov. Nový koncept Britov však má háčik 02 - Modified: 2022-08-15 09:10:22 - Feat.: - Title: Kvíz, ktorý vás vráti do lavíc autoškoly. Skutočne si zaslúžite vodičský preukaz? 03 - Modified: 2022-08-12 09:25:00 - Feat.: - Title: Časť automobiliek spojila svoje sily. Chcú zvrátiť chystaný koniec spaľovacích motorov 04 - Modified: 2022-08-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensko prúdia staré diesele. Ceny jazdených áut klesli, nepotrvá to však dlho 05 - Modified: 2022-08-09 12:21:09 - Feat.: - Title: Dieselgate: Koniec éry áut začal v roku 2015, kauza zmenila pohľad na automobilky
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
16. august 2022 06:56