Do zvolávacej akcie investujeme 220 miliónov eur, oznámil Daimler po dnešnom zasadnutí predstavenstva, ktoré opatrenia schválilo. Daimler uistil zákazníkov, že ich zvolávanie áut k úpravám nebude nič stáť. Ďalšie informácie o zvolávacej akcii firma zverejní až v najbližších týždňoch.
Spolkový úrad pre motorové vozidlá (KBA) v posledných týždňoch preveruje automobily Daimler v súvislosti s novými obvineniami ohľadom emisií, zatiaľ sa ale nepotvrdilo, že by Mercedesy používali nelegálny softvér k manipulácii s emisiami. Nemecký denník Süddeutsche Zeitung minulý týždeň uviedol, že Daimler čelí obvineniu z predaja viac ako milióna áut s nadmernými emisiami v Európe a v Spojených štátoch.
Stuttgartská prokuratúra v máji podnikla v Daimleri razie v súvislosti s vyšetrovaním prípadnej manipulácie s emisiami naftových áut. Súdny dokument, ktorý bol podkladom pre tieto razie, podľa médií uvádza, že Daimler v Európe a v USA predával autá s neprípustne vysokými emisiami v období od roku 2008 do roku 2016.
Automobilové emisie sa dostali do centra pozornosti v septembri 2015, kedy nemecký koncern Volkswagen v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka.
Nemecké automobilky teraz s vládou intenzívne rokujú o tom, ako znížiť emisie z dieselových vozidiel, ktorým kvôli toxickým splodinám hrozí zákaz prevádzky v niektorých veľkých nemeckých mestách.
"Verejná diskusia o dieselových motoroch vytvára neistotu, najmä u zákazníkov," uviedol šéf Daimleru Dieter Zetsche.