Apple
StoryEditor

Samojazdiace vozidlo nebude. Apple končí s projektom, ktorý "dostane Detroit do kolien"

23.08.2017, 12:00
Autor:
ČTKČTK
Americká technologická spoločnosť Apple zrejme opustila plán výroby samojazdiaceho automobilu a sústredí sa výhradne na samotnú technológiu autonómneho riadenia.

V rozhovore s The New York Times (NYT) to uviedlo päť zdrojov, ktoré sú oboznámené s plánmi Applu. Pritom ešte pred pár rokmi Apple prijímal zamestnancov pre veľký a tajný projekt, ktorý „dostane Detroit do kolien“. Tento rok v júny ale šéf Applu Tim Cook v rozhovore s agentúrou Bloomberg uviedol, že Apple sa sústredí na autonómne systémy.

Podľa zdrojov newyorského listu, ktoré nechceli byť menované, sa v projekte nazvanom Titan objavilo niekoľko skúsených ľudí a najali tiež expertov na vývoj softvéru aj osobným automobilov v snahe mať pod kontrolou všetky aspekty výroby – softvér, hardvér aj dizajn. Vývojári sa venovali každému detailu, ako je napríklad tiché automatické otváranie a zatváranie dverí, či nový vzhľad interiéru bez volantu a pedálov.

​Projekt sa však dostal do problémov. Jednak kvôli svojmu rozsahu, ale aj kvôli absencii jasne definovanej vízie. Vedenie sa nezhodlo na tom, či vyvíjať plne autonómne vozidlo, alebo automobil, nad ktorým môže vodič v prípade nutnosti prevziať kontrolu.

Vlani začal Apple projekt utlmovať. Do vedenia menoval dlhoročného manažéra Boba Mansfielda a ten plán výroby osobného automobilu odložil na neurčito. Projekt nasmeroval na samotnú technológiu autonómneho riadenia, čomu tiež prispôsobil zloženie personálu.

​Vďaka tomu sa mu podarilo upevniť morálku tímu, musí sa ale veľmi snažiť, aby si talentovaných inžinierov udržal. Technológia samojazdenia je totiž jednou z najhorúcejších tém v Silicon Valley a Apple nie je zďaleka jedinou firmou, ktorá na nej pracuje, uvádza newyorský list.

01 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Ktoré autá sú voľbou na istotu? Tieto značky patria medzi vôbec najspoľahlivejšie 02 - Modified: 2023-09-22 13:55:29 - Feat.: - Title: Európania stratili chuť na smartfóny, sú drahé a bez pridanej hodnoty. Pokles hlási aj slovenský predajca 03 - Modified: 2023-09-22 10:01:12 - Feat.: - Title: Apple avizuje horúce jesenné novinky. Zákazníci aj investori majú veľké očakávania 04 - Modified: 2023-09-22 09:11:00 - Feat.: - Title: Unikátny offroad „zo starej školy“ oficiálne aj na Slovensku. Je vydarenou skladačkou 05 - Modified: 2023-09-21 12:20:00 - Feat.: - Title: Ford prekvapuje horúcou novinkou. Ranger dostane prvýkrát verziu aj pre „ekológov“
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
23. september 2023 10:24