Bolo len otázkou času, kedy sa kampaň #MeToo (Ja tiež), poukazujúca na sexuálne obťažovanie, dotkne tiež autopriemyslu. Generálny riaditeľ americkej automobilky Ford Jim Hackett sa v liste zaslanom pred Vianocami ospravedlnil zamestnancom za niekoľko prípadov sexuálneho obťažovania v montážnom závode v Chicagu. Dodal k tomu, že Ford nebude tolerovať obťažovanie alebo odvetu voči pracovníkom, ktorí na neho upozornia.
Hackettov list nasledoval po zverejnení článku v New York Times, ktorý vychádzal z rozhovorov s viac ako 70 súčasnými a bývalými pracovníkmi a ktorý podrobne opisoval sexuálne obťažovanie v dvoch prevádzkach (montážnej linke a lisovni) v chicagskej továrni automobilky. Pracovníci tiež uviedli, že niektorí členovia miestnych odborov ženy sami obťažujú alebo ich odrádzajú od podania sťažností.
Hackett podľa Reuters napísal: "Nechceme vás tu a vyhodíme vás za takéto obťažujúce správanie." Najvyšší muž Fordu chce závod v Chicagu navštíviť začiatkom nadchádzajúceho roka, aby hovoril s pracovníkmi.
Ford v roku 1999 a začiatkom tohto roka uzavrel dva samostatné súdne spory so ženami, ktoré boli opakovane obťažované v závode automobilky v Chicagu.
Agentúra, ktorá bojuje proti diskriminácii na pracovisku (Equal Employment Opportunity Commission), sa tento rok v auguste dohodla s Fordom na vyrovnanie vo výške 10 miliónov dolárov (asi 8,3 milióna eur) za sexuálne a rasové obťažovanie v továrňach automobilky.
Podľa New York Times stále prebieha ďalších približne tridsať súdnych konaní. V deväťdesiatych rokoch prebehol rad sporov, v ktorých Ford zaplatil v rámci vysporiadania 22 miliónov dolárov - približne 18,3 milióna eur.
Hackett hovorí, že spoločnosť za posledné dva roky usporiadala 20-tisíc hodín školenia pre boj s obťažovaním. A dodáva, že Ford tiež najal ďalších pracovníkov, aby rýchlo vyšetrili sťažnosti za obťažovanie.