Audi má v portfóliu naozaj širokú škálu modelov. Nechýbajú populárne športovo-úžitkové vozidlá, špičkové sedany nielen pre manažérov a taktiež športové automobily.
Medzi poslednú spomínanú kategóriu patrí aj obľúbená športová Audi R8. Práve ona totiž nedávno prešla miernou modernizáciou a hoci o tom mnohí netušia, model prináša aj jednu zaujímavosť.
Vráťme sa v skratke k spomínanej modernizácii. Model prešiel zmenami aj vrámci karosérie (kupé aj roadster), nakoľko bol prepracovaný nárazník so širšou a nižšie osadenou maskou chladiča.
V zadnej časti nahradili oválne koncovky výfuku tie staršie hranaté. Vizuálnych zmien teda nie je veľmi veľa, viac toho nájdeme pod kapotou.
Stále ide o 5,2-litrový desaťvalec v dvoch výkonových prevedeniach, avšak novinkou je kvôli stále prísnejším emisiám filter pevných častíc. Zvýšil sa však aj celkový výkon motora, nakoľko bude k dispozícii verzia s výkonom 419 kW (predtým 397 kW) a zvýšil sa tiež krútiaci moment o 10 Nm na súčasných 550 Nm.
Variant Plus dostal taktiež k výkonu 10 koní naviac a v súčasnosti dosahuje 456 kW (620 koní). Jeho krútiaci moment bol zvýšený rovnako o 10 Nm na výsledných 580 Nm. Aj napriek rovnakému brzdovému systému však podľa automobilky bude novinka schopná zabrzdiť rýchlejšie - dôvodom je lepšie naladenie elektroniky vozidla.
Modely Audi R8 sú však zaujímavé aj z iného hľadiska, než len z pohľadu výkonu. Hoci o tom mnohí netušia, automobilka každý vyrobený kus testuje v reálnej premávke, pričom najazdí asi 40 až 50 kilometrov. Informuje o tom zahraničný portál Autocar.
Iné automobilky predávajú svoje vozidlá s nájazdom do desiatich kilometrov (presuny po fabrike a podobne), no nemecká značka sa snaží preveriť stav každého vyrobeného modelu R8.
Ochrana karosérie sa rieši nalepením priesvitných ochranných fólii, ktoré sa po úspešnom teste strhnú, prípadne vymenia za nové (podľa požiadavky zákazníka). Dôvod takéhoto testovania je jednoduchý - značka chce poskytnúť prvotriednu kvalitu a tak technici reálne overujú funkčnosť modelu.
Ak nastane problém, je možné "vychytať muchy" ešte pred dodaním zákazníkovi. Im to mimochodom vôbec nevadí, v prípade auta za minimálne zhruba 160-tisíc eur je takáto "služba" nepochybne vítaná.