StoryEditor

Budúcnosť dopravy? Uber a Volvo ukázali sériovú podobu samojazdiaceho SUV

17.06.2019, 12:05
Autonómne vozidlá môžu zlepšiť bezpečnosť na cestách, ich vývoj a plné nasadenie do reálnej premávky však ešte chvíľu potrvá.

Množstvo značiek sa snaží o vývoj elektrických či tiež autonómnych (samojazdiach) automobilov, ktoré by mohli byť v budúcnosti riešením mobility v podobe Carsharingu (zdieľania áut). Spoločnosť poskytujúca alternatívnu taxislužbu Uber a výrobca vozidiel Volvo Cars od podpísania zmluvy o spoločnom vývoji z roku 2016 vyvinuli už niekoľko prototypov s cieľom urýchliť vývoj takýchto autonómnych vozidiel.

Aktuálne sa na verejnosť dostalo Volvo XC90, vozidlo segmentu SUV, ktoré je ako prvé určené na sériovú výrobu, v kombinácii so systémom autonómnej jazdy od spoločnosti Uber schopnej plne samostatnej jazdy.

​Základný model XC90, z ktorého samojazdiaca novinka vychádza, je vybavený kľúčovými bezpečnostnými prvkami, vďaka ktorým je do vozidla možné ľahko nainštalovať systém autonómnej jazdy spoločnosti Uber. Tej sa tak do budúcnosti otvára možnosť prevádzkovať celú flotilu samostatne jazdiacich vozidiel v rámci svojej služby zdieľania jazdy.
 
Medzi najdôležitejšie prvky sériového vozidla pripraveného na autonómnu jazdu patrí niekoľko záložných systémov pre funkcie riadenia a brzdenia, ako aj systém záložného batériového napájania. Ak niektorý z primárnych systémov z akéhokoľvek dôvodu zlyhá, okamžite zasiahnu záložné systémy, navrhnuté tak, aby vozidlo bezpečne zastavili.

Okrem zabudovaných záložných systémov od spoločnosti Volvo sa na vozidle a v ňom nachádza celý rad dôležitých senzorov systému autonómnej jazdy od Uberu, ktorých úlohou je následne zaistiť bezpečnú prevádzku a manévrovanie v zložitom mestskom prostredí. To je totiž z pohľadu vývoja, bezpečnosti a prevádzky najkomplikovanejšie miesto na jazdu autonómnych áut.

„Úzka spolupráca so spoločnosťami ako Volvo je kľúčom k efektívnemu vybudovaniu škálovateľnej flotily bezpečných autonómnych vozidiel,“ povedal Eric Meyhofer, výkonný riaditeľ spoločnosti Uber Advanced Technologies Group. „Spoločnosť Volvo je už dlho známa svojím zameraním na bezpečnosť, ktorá je tiež základným kameňom ich najnovšieho sériového základného vozidla pripraveného na autonómnu jazdu. V kombinácii s našimi technológiami autonómnej jazdy bude toto vozidlo kľúčovou zložkou portfólia produktov Uber pre autonómnu jazdu.“
 
V spojení s platformou vozidiel Volvo môže systém autonómnej jazdy od Uberu jedného dňa umožniť prevádzkovanie bezpečného a spoľahlivého systému zdieľania autonómnej jazdy v oblastiach určených a vhodných na autonómnu jazdu, a to bez prítomnosti školeného špecialistu, dohliadajúceho na prevádzku auta. Predstavené sériové Volvo schopné autonómnej jazdy je čiastkovým výsledkom obchodnej dohody z roku 2016 medzi týmito dvoma spoločnosťami, podľa ktorej majú byť v nadchádzajúcich rokoch dodané desaťtisíce základných vozidiel pripravených na autonómnu jazdu.

„Sme presvedčení, že technológie autonómnej jazdy nám umožnia ešte zvýšiť úroveň bezpečnosti, ktorá je základom filozofie našej značky,“ povedal Håkan Samuelsson, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Volvo Cars. „Očakávame, že v polovici nasledujúceho desaťročia budú tretinu nami predávaných automobilov tvoriť plne autonómne vozidlá,“ dodáva.
 
Volvo Cars plánuje podobný koncept základného autonómneho vozidla použiť aj vo svojich budúcich autonómnych vozidlách, ktoré chce onedlho predstaviť. Tieto technológie, ktoré sa objavia v budúcej generácii modelov Volvo postavených na platforme SPA2, zahŕňajú prvky umožňujúce autonómnu jazdu bez dohľadu človeka v jasne vymedzených oblastiach, napríklad na diaľniciach alebo mestských obchvatoch.
 
Technológie autonómnej jazdy môžu mať podľa švédskeho výrobcu významný prínos z hľadiska bezpečnosti na cestách pre celú spoločnosť, až keď budú všetky vozidlá autonómne. Dovtedy môžu tieto technológie spríjemňovať vodičom jazdu tým, že za nich preberú všedné úlohy, ako je napríklad rozbiehanie sa a zastavovanie v dopravných zápchach.

01 - Modified: 2023-06-03 09:30:00 - Feat.: - Title: Šikovní Slováci vytvorili moderný roadster pre 16-ročných. S výrobou začnú čoskoro, na výber bude benzínová aj elektro verzia 02 - Modified: 2023-06-02 22:00:00 - Feat.: - Title: Vrecká na zvracanie ako štandard výbavy? Elektromobily umocňujú chorobu z pohybu 03 - Modified: 2023-06-02 12:37:12 - Feat.: - Title: Automobilka Kia má prvé akreditované emisné laboratórium na Slovensku 04 - Modified: 2023-06-03 17:30:43 - Feat.: - Title: Miliónová investícia na východe. Developerov ťahajú vpred presúvajúce sa výroby späť do Európy 05 - Modified: 2023-06-01 12:46:16 - Feat.: - Title: Číňania vyrábajú autá pre Putina. V Nemecku aj napriek tomu dostávajú dotácie
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
03. jún 2023 20:31