Výkonné LED svetlomety súčasných automobilov poskytujú kedysi nemysliteľné svetelné výkony, ktoré násobne prekonávajú staršie halogénové či xenónové svetlá vozidiel.
Spolu s nimi nastupujú na scénu aj ich nové funkcie v podobe automatického prepínania diaľkových svetiel či ich aktívnej schopnosti vykrývania protiidúcich áut. LED svetlá však majú aj jeden špecifický problém, o ktorom sa často nehovorí. Je ním namŕzanie ich prednej, aktívnej strany.
Zapni a počkaj
Žiarovky halogénových či výbojky xenónových svetlometov produkovali zvyškové teplo, ktoré dokázalo krycie sklo či plastový kryt svetlometu v priebehu pár sekúnd rozohriať. Ani v zime tak vodičov sneh či ranná námraza na svetlách príliš netrápili, stačilo ich zapnúť, chvíľku počkať a svetlá boli suché.
Samozrejme, to malo aj svoje tienisté stránky, polykarbonátové kryty prvých „plastových“ svetiel vplyvom tepla rýchlo oxidovali (spomínate na Fabiu prvej generácie?) a pri zapnutých halogénových svetlometoch sa ani dnes neodporúča dlhé státie s autom na mieste (počíta sa s ich chladením náporovým vzduchom).
Tieto problémy LED svetlomety odstránili, priniesli však nový. Ich čipy totiž vydávajú chladné svetlo a jediné teplo v nich produkuje výkonová elektronika s pasívnymi hliníkovými chladičmi namierenými do motorového priestoru. Námrazy na plastových krytoch sa tak LED svetlá už nevedia zbaviť a vodič si ich musí pred jazdou očistiť sám.
Vyhrievaný film
Vývojári spoločnosti Canatu však prichádzajú s takzvaným CNB filmom predstavujúcim elektricky vyhrievanú priehľadnú vrstvu. Jej tvary sa vedia v plnej miere prispôsobiť tvarom moderných LED svetlometov, vďaka čomu bude možné celú ich plochu v priebehu pár sekúnd odmraziť a v kombinácii s aktívnymi ostrekovačmi zabezpečiť ich čistotu a účinok aj počas jazdy v mrznúcom mrholení.
Rovnakým spôsobom dnes vedia vyhrievať aj čelné plochy radarov a senzorov, ktorých čistota je nevyhnutná pre správne fungovanie bezpečnostných asistenčných systémov.
Do akej miery môže podobné riešenie v budúcnosti zodvihnúť ceny svetlometov a aký vplyv to môže mať na výšku poistenia (PZP aj havarijné), zatiaľ nikto netuší, už teraz však prejavilo o patentovaný systém záujem niekoľko automobiliek.
Podľa oficiálnych fotografií, na ktorých sú vozidlá značky BMW, je asi zrejmé, kto sa s vyhrievanými svetlometmi objaví na trhu medzi prvými, veľmi pravdepodobné však je, že riešenie nezostane len pri jednej automobilke.
Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.