Nie každý z nás si môže dovoliť nové automobily a zdá sa, že čoraz viac ľudí preto siaha po jazdených vozidlách. Na výročnej tlačovej konferencií zverejnila medzinárodná sieť autocentier AAA Auto štatistiky predajov vozidiel. Dozvedeli sme sa teda, aké automobily volia nielen Slováci najčastejšie.
„Za prvý kvartál tohto roka sme predali celkovo už vyše 19 200 vozidiel. Priemerný mesačný predaj tento rok prekročil 6 400 automobilov, pričom v marci to bolo cez 7 190 áut,“ informuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka siete autocentier AAA Auto.
Podľa zverejnených údajov teda môžeme potvrdiť, že Slováci siahajú stále častejšie po čoraz populárnejších modeloch SUV (24 percent). Okrem toho, aj napriek rôznym zmenám či zákazom a „problémom“ v spojitosti s dieselovými vozidlami, majú o ne zákazníci stále podstatný záujem na úrovni 52,7 percenta.
V galérii nižšie si môžete prezrieť prehľad najpredávanejších "jazdeniek" za prvý kvartál roku 2018.
Viac predajov a najčastejšie voľby
V prvom kvartáli pritom výrazne vzrástol aj záujem o značky ako Dacia (51 percent), Kia (36 percent) a Audi (27 percent). Medziročne sa oproti roku 2016 zvýšil aj podiel inzerovaných vozidiel a to zo 121 758 áut na 122 419 áut.
Za uplynulý rok 2017 siahali Slováci najmä po motorizácií 2.0 TDI, pri 87,6 percentách po autách s pohonom jednej nápravy a v 72,8 percentách tvorili predaje muži. Farba pritom vyhráva šedá, následne v poradí čierna, modrá, biela či strieborná.
Register prevádzkových záznamov áut
Témou konferencie bolo aj nedávne schválenie nového zákona Národnou radou SR o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Platiť má od 20. mája 2018 a spolu s ďalšími „novinkami“ nahrádza mnohokrát novelizovaný zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Právna úprava teda mimo iného zavádza vnútroštátny register prevádzkových záznamov áut, do ktorého sa bude zaznamenávať hodnota počítadla prejdenej vzdialenosti v rôznych „životných etapách vozidla“.
Zavedenie by malo pomôcť predchádzať neoprávneným zásahom a manipulácii so stavom odometrov. Zákon zavádza povinnosť pre jednotlivé technické služby, právnické osoby, fyzické osoby – podnikateľov a orgány zasielať informácie o vozidlách do registra.
„Tento krok vnímame veľmi pozitívne, dlhodobo sa snažíme bojovať proti stáčaniu kilometrov. Register umožní overiť stav odometra a následne zvážiť kúpu auta.Čím viac záznamov, tým budú záznamy dôveryhodnejšie,“ uviedol zákaznícky ombudsman autocentier AAA Auto Alexander Štefuca.
„Dúfame, že nebude dochádzať k prípadom, kedy sa napríklad po roku objaví záznam, ktorý bude spochybňovať tie predchádzajúce a predávajúcemu bude hroziť pokuta,“ dodáva.