Predaných bolo za prvých deväť mesiacov roka 2018 v Európe celkom 205 160 kusov. Za rovnaké obdobie v porovnaní s minulým rokom ide o 2,6-percentný nárast.netcarshow (ilustračná snímka)
StoryEditor

Kontrolu a údržbu auta nepodceňujte. Poradíme, čo spraviť po zime

30.03.2019, 05:34
Automobil si vyžaduje dôkladnú starostlivosť a prípravu na nadchádzajúcu sezónu. Na čo rozhodne nezabudnúť?

Dni sa pomaly predlžujú a práve prvé jarné dni sú už roky tým momentom, kedy sa na Slovensku začína výraznejšie otepľovať, a to nielen v južnej časti krajiny.

Pre väčšinu Slovákov to je znamenie na začatie plánovania prezutia svojho štvorkolesového kolegu na letné pneumatiky. Netreba však podceniť ani ostatné (ne)povinné úkony súvisiace s údržbou automobilu po zime.

Príprava auta na novú sezónu je dôležitá, keďže zima dá vozidlu poriadne zabrať. Sneh, mráz, posypová soľ či iný štýl šoférovania sa svojim spôsobom podpíše na vašom vozidle, a preto by ste nemali zanedbať ani kvalitný servis.

„Mnohí vodiči dôkladnú údržbu svojho vozidla podceňujú, čo sa neskôr podpíše na trvácnosti rôznych častí automobilu, prevažne teda spotrebného materiálu. Okrem zvýšenej únavy materiálu však upozorňujeme aj na ďalšie riziká, ktoré prináša zlý technický stav vozidla,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Včasné prezutie pneumatík

S prezutím sa netreba zbytočne ponáhľať, ako tomu môže byť pri príprave na zimnú sezónu, ale ani tento úkon podceňovať. Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7 stupňov Celzia. V prípade, že máte dosluhujúce zimné pneumatiky, určite sa ich nesnažte „doraziť“ počas jari. Zimná pneumatika sa správa výrazne inak pri vyšších teplotách, predlžuje brzdnú dráhu vozidla a zbytočne tak vystavujete riziku seba a svoje okolie.

Ak sa však ešte chystáte na lyžovačku alebo na veľkonočné sviatky do hôr, prezúvanie odložte až po návrate. Pred samotným prezutím si skontrolujte, v akom stave sa nachádza vaša letná sada pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetra, no bezpečná hĺbka dezénu je až štyri milimetre. Ak skladujete pneumatiky vo svojej garáži na diskoch, naukladajte ich bokom na seba alebo uložte do stojanu.

​Pneumatiky bez diskov nie je vhodné ukladať na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe, pričom ich nezabudnite minimálne raz za mesiac pootočiť. Určite sa vám odvďačia. V prípade, že nemáte priestor na skladovanie pneumatík, zverte ich do rúk autoservisu. Tam bude o ne dobre postarané, budú vhodne uskladnené a zároveň vás odborníci upozornia na ich stav a vek – či vyhovujú bezpečnostným požiadavkám.

Stav kvapalín

V domácich podmienkach môžete skontrolovať hladinu oleja či chladiacej kvapaliny, ktorá sa meria pri zohriatom motore. V prípade, že zistíte nedostatok, radíme vám navštíviť autorizovaný servis pokiaľ možno čo najskôr. Začiatkom jari sa odporúča taktiež vymeniť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie. Tá ľahšie odstraňuje organické nečistoty a je menej agresívna voči gumičkám na stieračoch. V prípade, že sú gumičky stieračov opotrebované a stratili po zime pružnosť, vymeňte ich. Ide o rýchlu a finančne skutočne nenáročnú "opravu".

Tesnenia a pánty

Vplyvom nízkych teplôt, ale aj nečistôt či soli, dostávajú zabrať gumové tesnenia a tiež rôzne pánty. Skontrolujte a namažte ich, aby vás najbližšiu sezónu nestrašilo vŕzganie. Pozor však na tesniace materiály okolo bočných dverí, veká batožinového priestoru, prípadne vedenia bočných okien. Tie nikdy nečistite a nemažte žiadnym prostriedkom. Na čistenie je vhodné použiť len mäkkú handričku a vlažnú vodu bez pridania čistiacich prostriedkov. V opačnom prípade hrozí poškodenie ich ochrannej vrstvy, nefunkčnosť a prípadne rôzne nepríjemné zvuky počas prevádzky vozidla.

Dôkladná očista

Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Pokojne preto doprajte svojmu autu ručné umytie, ktoré odstráni aj zvyšky soli a nečistôt zachytených zvnútra za kolesami, na podvozku a na ďalších miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Po čase však môžu v kombinácii s vlhkosťou a vyššou teplotou spôsobovať koróziu vozidla. Pred použitím rôznych leštiacich, mazacích a konzervačných prostriedkov sa uistite, či sú povolené výrobcom vozidla v zmysle návodu na jeho obsluhu. Prípadne zverte očistu vozidla po zimnom období do rúk profesionálov.

Technický stav vozidla

Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky v svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek a poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom. Opticky skontrolujte stav brzdových kotúčov a platničiek.

Vizuálne sa dá tiež skontrolovať stav tlmičov, či v zimnej sezóne neboli extrémne namáhané a nevytiekli. Poznáme predsa slovenské cesty. V prípade, že nájdete akýkoľvek nedostatok v technickom stave svojho vozidla, odporúčame konzultáciu so servisom, ktorý odborne posúdi, či je nutná výmena opotrebovaného dielu.

01 - Modified: 2023-03-27 13:39:51 - Feat.: - Title: Šialená nehoda v Kalifornii: Auto po kurióznom náraze letelo niekoľko metrov vzduchom 02 - Modified: 2023-03-27 09:29:21 - Feat.: - Title: Ďalšia kauza Dieselgate na obzore? Tri štvrtiny dieselov podvádzajú, tvrdí štúdia 03 - Modified: 2023-03-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Tlak na emisie môže mať opačný efekt. Malé autá zmiznú, nahradia ich staré jazdenky, znie z Volkswagenu 04 - Modified: 2023-03-24 12:20:50 - Feat.: - Title: Muž na parkovisku letiska pri Kolíne nad Rýnom cielene narážal do ľudí, viacerí sa zranili 05 - Modified: 2023-03-24 13:08:48 - Feat.: - Title: EÚ brojí proti SUV. Poplatky za parkovanie podľa veľkosti auta a iné parkovacie boxy?
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
28. marec 2023 11:34