Takzvaný holandský chvat by mal mať moderný motorista zautomatizovaný. Vo Veľkej Británii dokonca začali jeho dodržiavanie vymáhať zákonom, píše iDNES.cz. V čom spočíva?
Dvere auta sa pri vystupovaní otvárajú „odvrátenou“ rukou. Je tak väčšia šanca, že zahliadnete okoloidúceho cyklistu. To jednoduché pravidlo v Holandsku učia čerstvých vodičov už dlho. Pred vystúpením z vozidla treba skontrolovať spätné zrkadlo a otvárať dvere pravou rukou.
Na prvý pohľad neprirodzený pohyb tým pádom donúti telo vodiča úplne sa otočiť a vodič má tak väčšiu šancu v zrkadle aj za sebou poriadne skontrolovať, že nemá v slepom uhle blížiaceho sa chodca, skútristu alebo cyklistu.
Pre spolujazdcov platí kvôli cyklotrasám vedeným po chodníku rovnaký trik, len na opačnú stranu - teda otváranie dverí ľavou rukou. Na britských ostrovoch sa jazdí „na opačnej strane“, na samotnej pointe a princípe holandského chvatu to však nič nemení.
V aktualizovanom cestnom zákone to teraz majú vodiči v Británii i nariadené. Taxa za otvorenie dverí nesprávnou rukou je pritom pomerne vysoká. Tisíc libier, teda v prepočte takmer 1200 eur. Novela britského cestného zákona tu myslí hlavne na cyklistov a chodcov.
Nový predpis nadobudol platnosť cez uplynulý víkend, konkrétne 29. januára 2022. Každý rok je totiž práve pri takomto nepozornom otvorení dverí vozidla zranených viac ako päťsto účastníkov cestnej premávky.
Evening Standard pripomína: „Tento problém sa viac dostal do povedomia verejnosti v roku 2016, keď Chris Grayling, vtedajší štátny tajomník pre dopravu, zrazil cyklistu z bicykla, keď otváral dvere na Whitehall - jednej z londýnskych tepien, kde sídlia vládne organizácie.“