Bezpečnosť na cestách urobila za posledné desaťročia mimoriadne veľký krok k zlepšeniu. Z veľkej časti za to môžu stále modernejšie, robustnejšie a najmä technologicky lepšie vybavené vozidlá, v ktorých dnes nájdeme celú armádu bezpečnostných i asistenčných systémov, ktoré odvracajú alebo aspoň výrazne zmierňujú následky nehody.
Pod istou časťou sa však nepochybne podpísala aj zlepšujúca sa infraštruktúra, no a zabudnúť nemôžeme ani na samotných vodičov. Tí totiž najvýraznejšou mierou dokážu ovplyvňovať množstvo nehôd na cestách – svojim správaním i štýlom jazdy. Medzi najčastejšie prehrešky však stále patrí najmä nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, rovnako ako manipulácia so smartfónom či telefonovanie za volantom bez využitia systému "voľných rúk (hands-free)".
Vyznáte sa vo výške hroziacich pokút za najbežnejšie prehrešky na ceste? Otestujte sa nižšie:
Postupne sa menili aj sankcie, ktoré mohli na previnilcov za volantom čakať. Na odradenie od páchania priestupkov totiž môžu slúžiť aj práve prísne pokuty, ktoré na vás čakajú pri nedodržiavaní stanovených pravidiel cestnej premávky a predpisov. Hoci na Slovensku nefunguje bodový systém ako napríklad v susednej Českej republike, kedy by ste za časté porušenia mohli dokonca prísť o vodičák, ani na Slovensku nie je vaše vodičské oprávnenie „neohrozené“.
Môžete totiž o neho vo vážnych situáciách prísť úplne (napríklad, ak o tom rozhodne súd) alebo získať zákaz viesť motorové vozidlá na stanovené obdobie – od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Najzávažnejšími porušeniami sú určite jazdy pod vplyvom alkoholu, kedy vám okrem mastnej pokuty hrozí (podľa výšky promile) dokonca aj väzenie, najmä ak takýmto správaním spôsobíte nehodu.