Súčasná vlna extrémnych horúčav ešte zďaleka nekončí a denné teploty budú aj v nasledujúcich dňoch atakovať hranicu viac ako 30 či dokonca 35 stupňov Celzia. Pre väčšinu motoristov je v týchto dňoch klimatizácia vo vozidle absolútnou záchranou a jej používanie každodennou rutinou.
Ak necháte svoje auto zaparkované v exteriéri čo i len hodinu, interiér zafunguje ako dokonalý skleník a kým vonku ukazuje teplomer letnú „tridsiatku“, v zatvorenej kabíne sa teplota dokáže veľmi rýchlo vyšplhať aj na viac ako 50 či 60 stupňov. Na priamom slnku sa dokáže výrazne zahrievať aj volant, sedadlá či radiaca páka – dotknúť sa ich potom je takmer nemožné.
V boji s týmito vysokými teplotami je však nevyhnutné pristupovať k chladeniu kabíny veľmi racionálne. Len tak sa dá docieliť rýchla úľava od tepla bez toho, aby sme strácali čas, zaťažovali automobil a v neposlednom rade taktiež priamo ohrozili zdravie posádky, čo sa pri nesprávnom prístupe stáva často. Poradíme vám, ako na chladenie kabíny správne, no jednoducho.
Čomu sa vyvarovať?
V snahe o okamžité zníženie teploty robia vodiči hneď niekoľko zásadných chýb. Prvým a najčastejším (no nesprávnym) inštinktom je sadnúť do rozhorúčeného vozidla, zavrieť dvere, naštartovať motor a okamžite aktivovať klimatizáciu na absolútne najnižšiu možnú teplotu s maximálnou intenzitou fúkania.
V článku sa ešte dočítate:
- Aké sú najčastejšie nesprávne postupy vodičov.
- Poradíme vám najefektívnejšie riešenie chladenia kabíny.
- Prečo by klimatizáciu servisovať a ako sa vyhnúť zápachom.
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Zostáva vám 75% na dočítanie.
