Mladoboleslavská automobilka bola celú svoju doterajšiu históriu vnímaná verejnosťou najmä ako značka so zameraním na cenu, ponúkala „ľudové“ modely a praktické Simply Clever vychytávky. Viete, to sú tie háčiky, lieviky, škrabky a v prípade Enyaqu napríklad aj dáždnik vo dverách.
V ponuke však postupne pôsobili aj modely, ktoré po správnom navolení výbavy a príplatkov dokázali uspokojiť aj skutočne náročného zákazníka. Príkladom môže byť Superb alebo najväčšie SUV Kodiaq, ktoré po príchode na slovenský trh spustilo doslova nákupné šialenstvo. Značka sa tak postupne pretvorila na vcelku komplexného výrobcu a dokazuje to v súčasnosti aj svojim nástupom na elektrifikáciu v autopriemysle.
Plne elektrickú novinku Enyaq iV sme už prevetrali vo vyššej motorizácii s prívlastkom iV 80 a pohonom zadných kolies, čoskoro nás čaká test takmer základnej „šesťdesiatky“ a aby sme mali s čím porovnávať, do rúk sme vzali doterajší vrchol ponuky – Enyaq Sportline iV 80x.
Ten zostane na pomyselnom tróne až do príchodu štýlovej kupé verzie v prvej polovici tohto roka a to dokonca v top RS vyhotovení. Enyaq Coupé RS sa potom zároveň stane i najvýkonnejšou civilnou škodovkou v celej histórii. Na jeho premiére v Bratislave sme sa nedávno zúčastnili aj my.
Do mesta i na hory
Označenie 80x u nášho Enyaqu predstavuje pohon všetkých kolies a taktiež batériu, ktorej kapacita je na najvyššej úrovni 82 kWh. To zabezpečuje, že podľa oficiálnych dát by mal model so systémovým výkonom 195 kW (z dvojice elektromotorov) prejsť na nabitie 467 až 497 kilometrov, realita je však najmä v zimnom období trochu iná.
S novinkou sa podarí prejsť na jeden záťah približne 350 kilometrov, batériu však musíte nabíjať na sto percent, minúť „do dna“ a to ani samotná automobilka z dlhodobého hľadiska neodporúča. Ak sa bude riadiť ideálnym rozmedzím 20 až 80 percent kapacity, dosiahnete pomerne rýchle nabíjanie, dlhšiu životnosť batérie a akčný rádius zhruba na úrovni 250 kilometrov. Všetko napokon závisí na vašej nohe.
Zostáva vám 85% na dočítanie.