
Predpovedať všetko, čo sa stane v roku 2021, je ako hod mincou alebo skôr veštenie z krištáľovej gule. Investori sa však musia už teraz rozhodnúť a čo najlepšie predpovedať, aké aktíva či akcie budú v roku 2021 zdrojom zisku. A toto rozhodovanie platí pre veľkých hráčov i malých investorov. Skúsme byť optimisti a namaľovať si optimistický scenár. Veď načo sa po roku 2020 neustále zaťažovať negatívnymi myšlienkami?
Rozhodli ste sa po všetkých tých nepríjemných udalostiach z minulého roka, že do toho nového vstúpite s vlastnou firmou? Je to skvelý nápad, pre ktorého realizáciu dnes nepotrebujete žiadne špeciálne nadanie ani talent. Stačí vám dodržať niekoľko základných postupov, pomocou ktorých sa dostanete ďalej než vaša konkurencia.
Bitcoin sa stal najväčšou finančnou inštitúciou na svete a vďaka novej platobnej bráne Virtuse ho možno nakúpiť aj platobnou kartou
Napriek tomu, že tisíce firiem na Slovensku čelia ekonomickej kríze, vedenie by nemalo zabúdať na to najdôležitejšie - na svojich zamestnancov. Po kríze príde obdobie rastu, ktoré naplno využijú len tie firmy, ktoré budú mať motivovaných a spoľahlivých zamestnancov, ktorí im opäť pomôžu naštartovať ich biznis.
Zvýšený záujem investorov posunul cenu Bitcoinu ďaleko nad 20 000 dolárov, čím prekonal svoje predošlé maximá z roku 2017. Bude optimistická nálada na trhu kryptomien pokračovať aj v 2021?
Lockdown. Slovo, ktorého sa za posledné mesiace obávajú mnohí podnikatelia na celom svete. Zasiahla pandémia koronavírusu do všetkých sfér biznisu, alebo sú odvetvia, ktoré jej odolávajú? Kryptomeny sú v tomto smere imúnne. Odpovede na aktuálne otázky o dopade pandémie koronavírusu na obchod s kryptomenami a modernými platobnými systémami poskytli zakladatelia slovenskej technologickej spoločnosti CRYPTON DIGITAL, SE a „otcovia” úspešnej kryptomenovej platformy WEXO.
Stravné lístky poznajú všetci. Vedeli ste však, že už roky je tu ich ekologickejšia a pohodlnejšia alternatíva? Gastrokarty či aplikácie pre mobilné telefóny uľahčujú život nielen reštauráciám a obchodom, ale aj stravníkom a zamestnávateľom. Počas októbra ich podľa dát Asociácie moderných benefitov využívalo až 340-tisíc ľudí. Len od začiatku roka je to nárast o skoro 15 %.
Parlament pred pár dňami schválil, že akcie vodární sa nesmú predávať súkromným firmám - voda pre Východné Slovensko je vraj zachránená. Laici, poznajúci problematiku len z rýchlika sa tľapkajú po pleci a píšu sebaoslavné texty, ako ju zachránili. Hoc, v skutočnosti si na ňu zrejme brúsia zuby.
Napriek prísľubu lepších podmienok na podnikania čaká budúci rok tisícky podnikateľov každý mesiac viac byrokracie. Po prijatí novely Zákonníka práce, ktorú vláda v týchto dňoch posunula do parlamentu, by mal zamestnanec mať právo najmenej raz za 12 mesiacov vybrať si sám akú formu vyplácania príspevku na stravovanie preferuje. K doterajšej ponuke možností – stravné karty, stravné lístky, zmluva s reštauráciou, donáška jedla, pribudne nová, príspevok v hotovosti.
Na Slovensku sa už otvorene hovorí o konci pre tisícky reštaurácií. Odpustenie nájomného či nižšia DPH pre gastrosektor pomôžu prekonať aktuálne obdobie. Avšak aj samotné reštaurácie hovoria, že kľúčové bude zvýšenie tržieb, teda dostatok zákazníkov aj po odznení krízy. V zahraničí na to vlády používajú aj rôzne poukazy, ktoré možno použiť iba v reštauráciách. Takto fungujú napríklad stravné lístky či gastrokarty vo Francúzsku.
Majitelia škôl anglického jazyka sa trasú o svoje zárobky. Tajné vojenské laboratórium odhalilo kontroverznú, ale pravdepodobne mimoriadne efektívnu expresnú metódu automatického kódovania jazyka v mozgu. Vďaka tejto formule prisťahovalci, ktorí prišli do USA a ktorí sa sami považovali za lenivých, jazykovo nespôsobilých alebo príliš starých na to, aby sa učili, si samostatne a bez námahy prisvojili angličtinu len za pár týždňov.
Začiatkom roka slovenská spoločnosť CRYPTON DIGITAL, SE avizovala štart fintech projektu WEXO, platformy zameranej na kryptomeny. Prvý kontakt mala verejnosť v polovici roka a spoločnosť teraz splnila ďalšiu métu zo zverejnenej roadmapy projektu. Koncom septembra spustila vlastnú kryptozmenáreň.
Kryptomeny zažívajú vzostup a stále viac ľudí ich vyhľadáva ako zaujímavú alternatívu k tradičnému investovaniu. Slovenská spoločnosť Fumbi eviduje investície presahujúce 5.000.000 €. Zároveň prechádza na svetový systém bezpečnej úschovy - Ledger Vault.
Jednou z kritík, ktoré zaznievajú na adresu stravných lístkov, je, že je to štátom garantovaný biznis. Na podnikanie v sprostredkovaní stravy zamestnancom však netreba žiadne zvláštne povolenie alebo splnenie nejakých podmienok. Prečo potom na Slovensku existuje len niekoľko spoločností podnikajúcich v tomto odvetví?
Vláda ešte len ukázala svoj návrh na zavedenie hotovostnej formy stravného a už sa zvažuje aj zdobrovoľnenie kantín. Firmy, ktoré svojim zamestnancom zabezpečujú stravovanie vo vlastnom zariadení, by tak čelili až 4 rôznym formám stravného vo firme.