Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
06.03.2018, 13:31

Na stromoch praskala kôra a zvieratá hynuli. Najtuhší mráz v histórii má na Slovensku pamätník

Slovensko má tisícky pamätných tabúľ, pomníkov, pamätníkov, ale vedeli ste, že existuje aj pomník najnižšej teplote? Je na strednom Slovensku a odhalili ho v roku 2009.

Na stromoch praskala kôra a zvieratá hynuli. Najtuhší mráz v histórii má na Slovensku pamätník
Zdroj: Dreamstime

Bol február 1929 a Slovensko zasiahli také mrazy, že niektorí ľudia nemohli ani vyjsť von, hynuli zvieratá a stromy trpeli. Vo Vígľaši v časti Pstruša (okres Detva) bola meteorologická stanica na dvore školy a poverenie sledovať teploty, zapisovať ich a posielať meteorológom mal miestny učiteľ Ján Porsch.

Ráno 11. februára 1929 išiel ako vždy k stanici a z liehového teplomera odpísal – mínus 41 stupňov Celzia! Na Slovensku nikdy predtým nebola nameraná nižšia teplota a Ján Porsch asi nemohol tušiť, že takú nízku teplotu už nenamerajú ani potom. Dodnes je to najnižšia oficiálne nameraná teplota na Slovensku.

Vígľaš a jeho osada Pstruša nie je v horách, nemá nadmorskú výšku ani 400 metrov. Ale v roku 1929 sa vytvorili také meteorologické podmienky, že práve tam bol najtuhší mráz v histórii.

Mrzli nozdry

Pri 80. výročí najnižšej nameranej teploty (2009) odhalili v Pstruši Lesy SR a Slovenský hydrometeorologický ústav pamätný kameň. Je na tráve v areáli Masarykovho dvora. 

Pamätník najnižšej teplote nameranej na Slovensku je v Pstruši.
Zdroj: Peter Mayer

​Historik Pavol Maliniak je tiež učiteľ, len vysokoškolský, a je pravnukom učiteľa Jána Porscha. Z rozprávania starej mamy si pamätá, že to bola zima, keď praskala kôra na stromoch, mrzli studne a kone nemohli pustiť z maštalí von, lebo im mrzli nozdry.

​„Ján Porsch bol učiteľ ešte od čias Uhorska a našiel som záznamy, že v roku 1931 išiel do penzie. Bol tiež včelár, robil osvetu o včelách a v Pstruši založil včelárske združenie, ktoré existuje dodnes,“ hovorí Pavol Maliniak.

Zdroj: Čarovné Slovensko

​Podľa klimatológa SHMÚ Pavla Faška bola v Pstruši regulárna stanica zaradená do systému meteorologických staníc. „Záznamy z nej existujú aj u nás v archíve a mínus 41 stupňov Celzia je dodnes oficiálne najnižšia dosiahnutá teplota vzduchu nameraná v histórii meteorologických meraní v štandardnej sieti staníc na Slovensku,“ hovorí.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.