Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
06.03.2018, 13:31

Na stromoch praskala kôra a zvieratá hynuli. Najtuhší mráz v histórii má na Slovensku pamätník

Slovensko má tisícky pamätných tabúľ, pomníkov, pamätníkov, ale vedeli ste, že existuje aj pomník najnižšej teplote? Je na strednom Slovensku a odhalili ho v roku 2009.

Na stromoch praskala kôra a zvieratá hynuli. Najtuhší mráz v histórii má na Slovensku pamätník
Zdroj: Dreamstime

Bol február 1929 a Slovensko zasiahli také mrazy, že niektorí ľudia nemohli ani vyjsť von, hynuli zvieratá a stromy trpeli. Vo Vígľaši v časti Pstruša (okres Detva) bola meteorologická stanica na dvore školy a poverenie sledovať teploty, zapisovať ich a posielať meteorológom mal miestny učiteľ Ján Porsch.

Ráno 11. februára 1929 išiel ako vždy k stanici a z liehového teplomera odpísal – mínus 41 stupňov Celzia! Na Slovensku nikdy predtým nebola nameraná nižšia teplota a Ján Porsch asi nemohol tušiť, že takú nízku teplotu už nenamerajú ani potom. Dodnes je to najnižšia oficiálne nameraná teplota na Slovensku.

Vígľaš a jeho osada Pstruša nie je v horách, nemá nadmorskú výšku ani 400 metrov. Ale v roku 1929 sa vytvorili také meteorologické podmienky, že práve tam bol najtuhší mráz v histórii.

Mrzli nozdry

Pri 80. výročí najnižšej nameranej teploty (2009) odhalili v Pstruši Lesy SR a Slovenský hydrometeorologický ústav pamätný kameň. Je na tráve v areáli Masarykovho dvora. 

Pamätník najnižšej teplote nameranej na Slovensku je v Pstruši.
Zdroj: Peter Mayer

​Historik Pavol Maliniak je tiež učiteľ, len vysokoškolský, a je pravnukom učiteľa Jána Porscha. Z rozprávania starej mamy si pamätá, že to bola zima, keď praskala kôra na stromoch, mrzli studne a kone nemohli pustiť z maštalí von, lebo im mrzli nozdry.

​„Ján Porsch bol učiteľ ešte od čias Uhorska a našiel som záznamy, že v roku 1931 išiel do penzie. Bol tiež včelár, robil osvetu o včelách a v Pstruši založil včelárske združenie, ktoré existuje dodnes,“ hovorí Pavol Maliniak.

Zdroj: Čarovné Slovensko

​Podľa klimatológa SHMÚ Pavla Faška bola v Pstruši regulárna stanica zaradená do systému meteorologických staníc. „Záznamy z nej existujú aj u nás v archíve a mínus 41 stupňov Celzia je dodnes oficiálne najnižšia dosiahnutá teplota vzduchu nameraná v histórii meteorologických meraní v štandardnej sieti staníc na Slovensku,“ hovorí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.