Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
08.06.2018, 20:00

Aký je život včelej kráľovnej, ktorá svojmu potomstvu nemôže rozkazovať?

S trúdmi sa pári iba raz v živote a potom až do smrti kladie vajíčka.

Aký je život včelej kráľovnej, ktorá svojmu potomstvu nemôže rozkazovať?
Zdroj: archív

V máji je vo včeľom úli rušno ako v úli. Aj tak by sme mohli opísať každodenný včelí život plný práce. Lietavky usilovne zbierajú z kvetov nektár a peľ. Ďalšie robotnice budujú komôrky, aby mala kráľovná kam znášať vajíčka, iné sa starajú o vajíčka, kŕmia larvy, vzpriamené larvy v komôrkach viečkujú, prípadne upratujú či strážia úľ. A včelia kráľovná znáša a znáša, denne dokáže naklásť až 1 500 vajíčok.

Tento rok červená

Zimu prežila kráľovná s asi 10 000 robotnicami, a len čo skoro na jar začali kvitnúť prvé liesky, jelše či vŕby a trochu sa oteplilo, vyleteli z úľa stovky robotníc. Včelári ich volajú lietavky, áno, to sú tie, ktoré zbierajú z kvetov nektár a peľ a zároveň ich aj opeľujú. A ako v úli všetko ožilo, začala kráľovná klásť prvé vajíčka, aby bolo koho kŕmiť a aby sa potomstvo rozrástlo.

​Kráľovnú si včelári zvyknú označiť farebnou bodkou. Každý rok platí iná farba, napríklad všetky kráľovné narodené v tomto roku budú mať na chrbte červenú bodku, na budúci rok to zasa bude zelená. Je to jednoduchá pomôcka, vďaka ktorej včelár vie, v ktorom roku sa kráľovná narodila, a teda, aká je stará. Samozrejme, skúsené oko včelára by ju v úli dokázalo nájsť aj bez tohto označenia. Oproti robotnici, ktorá je veľká 16 milimetrov, je kráľovná dlhšia. Meria okolo 22 milimetrov, spoznateľná je podľa dlhšieho zadočku. Mimochodom, kráľovná má aj žihadlo. Niekedy sa stáva, že včelári aj napriek označeniu nevedia nájsť kráľovnú. Jej prítomnosť však dokážu zistiť podľa toho, či sú v komôrkach plastov nakladené vajíčka.

Rozhodujú včely

Väčšie ako robotnice sú aj trúdy, takže ak ste si doteraz mysleli, že samčekmi včiel sú čmeliaky, zapamätajte si meno trúd. Tie vyzerajú na pohľad ako včely, sú však trochu väčšie, asi tak dva centimetre, a nemajú žihadlo. Včelám sú dobré na oplodnenie cudzej kráľovnej, zahrievanie úľa a prispievajú k dobrej nálade. Potom ich jednoducho vyženú tak, že sa robotnice na nich vyvezú von a strážkyne ich už dnu do úľa nevpustia. Trúdy po čase zahynú, pretože ich nemá kto kŕmiť. Veď sa vraví „byť lenivý ako trúd“... Okrem trúdov kŕmia robotnice aj kráľovnú.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.