Jarmočné trdelníky sa síce tešia obľube ľudí, ale so skutočnou trdlárskou tradíciou toho veľa spoločného nemajú. Preto sme navštívili rodinu Havlíkovcov zo Skalice, alebo po záhorácky – rodinu Havlíkú, v ktorej sa tomuto remeslu venujú už vyše päťdesiat rokov. Na akom dreve sa pečie? Ktoré štyri tajné ingrediencie musí mať?
Skaličan Karol Havlík začal trdelníky piecť už ako šesťročný, keď pomáhal rodičom pri práci. „Jeho úlohou bolo do trdelníka fúkať, ale namiesto toho fúkania ich ohrýzal,“ smeje sa Anežka Havlíková, keď nám rozpráva o začiatkoch rodinnej tradície. Mimochodom, fúkanie do trdelníka je veľmi dôležitá časť prípravy, ale o tom si povieme neskôr.
Od muziky k peci
U Havlíkú pečú trdelníky od roku 1965. Karolovi rodičia najskôr piekli ručne na veľkom a ťažkom trdle z bukového dreva. „Každý držal dve trdlá a ručne ich točili nad ohňom,“ rozpráva Anežka Havlíková o začiatkoch pečenia skalickej pochúťky v rodine, do ktorej sa vydala. Keďže držať ťažké trdlo niekoľko minút nad ohňom bolo náročné, vymyslel pán Havlík senior zlepšovák umiestnený na okraji pece. Ide o reťaz z bicykla, ktorá sa pomocou motora posúva. Na nej vďaka ozubenému koliesku podobnému tomu na bicykli „jazdia“ trdlá a pravidelne sa otáčajú. „Trdelník sa totiž musí otáčať aj keď kysne, aj keď sa pečie. Navinuté cesto by bez otáčania pri kysnutí odpadlo,“ vysvetľujú svorne....
Zostáva vám 85% na dočítanie.