Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
14.08.2018, 11:38

Ako tropický prales na Slovensku. Toto je jeden z našich najzaujímavejších prírodných skvostov

​Roklina na západnom Slovensku, ktorá patrí k najzaujímavejším prírodným skvostom, vznikla hĺbkovou eróziou Haluzického potoka.

Ako tropický prales na Slovensku. Toto je jeden z našich najzaujímavejších prírodných skvostov
Zdroj: Milan Krupčík

Tiesňava je vodou vymyté strmé miesto. Táto konkrétna nesie názvy Prierva či Sprašová súteska, no väčšina z nás toto úžasné miesto charakteristické divokou vegetáciou pripomínajúcou tropický prales pozná hlavne pod menom Haluzická tiesňava.

​Roklina na západnom Slovensku, ktorá patrí k najzaujímavejším prírodným skvostom, vznikla hĺbkovou eróziou Haluzického potoka, prameniaceho v nadmorskej výške 380 m n. m. s plochou povodia 2,7 km2. „Potok prerezal kryhu druhohorných hornín, pôvodne prekrytých štvrtohornými sedimentmi. Zarezal sa pomerne hlboko aj cez odolné súvrstvia vápencov a dolomitov a vymodeloval úzku zovretú tiesňavu s priečnym profilom tvaru V. Tiesňava je tvorená tromi vzájomne prepojenými stržami – hlavná strž, pravostranná strž a Zápotočie,“ uvádza nás do histórie jej vzniku Eva Bošková z Lesov Slovenskej republiky, Odštepný závod Trenčín.

Z novodobej histórie sú zaujímavé písomné záznamy Dr. Holubyho približne z roku 1780, podľa ktorých boli popri Haluzickom potoku v tom čase postavené dva rady domov a ľudia ho prechádzali cez lávku. V roku 1849 bol v tomto mieste otvorený kameňolom a materiál z neho využívali ruskí vojaci na úpravu ciest. „Tak bola porušená súdržnosť skalných vrstiev, na ktoré pôsobila bystrina svojou eróznou činnosťou. Vyvinutá erózia postupne prehĺbila dno Haluzického potoka, takže počas asi 80 rokov vznikla na tomto mieste hlboká strž, z ktorej sa na jej dolnom konci vyplavovali väčšie vodné prívaly sutinovej splaveniny do Považskej nížiny a zanášali úrodné pozemky v obci Štvrtok,“ opisuje Eva Bošková.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.