Tiesňava je vodou vymyté strmé miesto. Táto konkrétna nesie názvy Prierva či Sprašová súteska, no väčšina z nás toto úžasné miesto charakteristické divokou vegetáciou pripomínajúcou tropický prales pozná hlavne pod menom Haluzická tiesňava.
Roklina na západnom Slovensku, ktorá patrí k najzaujímavejším prírodným skvostom, vznikla hĺbkovou eróziou Haluzického potoka, prameniaceho v nadmorskej výške 380 m n. m. s plochou povodia 2,7 km2. „Potok prerezal kryhu druhohorných hornín, pôvodne prekrytých štvrtohornými sedimentmi. Zarezal sa pomerne hlboko aj cez odolné súvrstvia vápencov a dolomitov a vymodeloval úzku zovretú tiesňavu s priečnym profilom tvaru V. Tiesňava je tvorená tromi vzájomne prepojenými stržami – hlavná strž, pravostranná strž a Zápotočie,“ uvádza nás do histórie jej vzniku Eva Bošková z Lesov Slovenskej republiky, Odštepný závod Trenčín.
Z novodobej histórie sú zaujímavé písomné záznamy Dr. Holubyho približne z roku 1780, podľa ktorých boli popri Haluzickom potoku v tom čase postavené dva rady domov a ľudia ho prechádzali cez lávku. V roku 1849 bol v tomto mieste otvorený kameňolom a materiál z neho využíva...
Zostáva vám 85% na dočítanie.