Hoci v posledných rokoch ako huby po daždi vyrástli desiatky akvaparkov, mnoho ľudí uprednostňuje prírodné vodné plochy. Spomedzi najzaujímavejších slovenských vôd vyberáme niekoľko naozaj čarovných miest na kúpanie.
Dá sa povedať, že prototyp Slováka, dovolenkujúceho na chorvátskom pobreží Jadranu, sa postupne stáva minulosťou. Čísla to potvrdzujú. Väčšina našincov, a z roka na rok ich je viac, objavuje čaro vlastnej krajiny a za cieľ dovolenky si volí Slovensko. Kým pred šiestimi rokmi sa pre takýto pobyt rozhodlo 2,2 milióna Slovákov, v roku 2016 to boli už takmer tri milióny a vlani dokonca 3,25 milióna.
More síce nemáme, zato priehrad, jazier, termálnych prameňov, zatopených bývalých lomov, štrkovísk či iných vodných plôch sú na Slovensku stovky. Na niekoľko z nich sme zaostrili pozornosť a hoci sa v niektorých dá kúpať iba na vlastnú zodpovednosť, zážitok z prostredia a výnimočnosti týchto lokalít určite stojí za to.
Slovenské a najväčšie
Na území Slovenska je v súčasnosti približne tristo vodných nádrží, ktorých celková plocha zaberá asi pol percenta územia krajiny a je možné akumulovať v nich dohromady vyše dvoch miliárd kubíkov vody. Viac než polovicu tohto celkového objemu zadržiavajú tri priehrady, ktoré sú aj pre svoju rozlohu prirovnávané k akýmsi našim „moriam“ – Oravská priehrada, Liptovská Mara a Zemplínska šírava. Podobne ako ostatné vodné diela plnia v prvom rade vodohospodársku, prípadne energetickú funkciu, zároveň však dlhodobo patria k najznámejším rekreačným centrám, v rámci ktorých vyrástla aj rozsiahla infraštruktúra.
Vodné dielo Orava, ako znie oficiálny názov Oravskej priehrady, vzniklo v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia zatopením piatich obcí a časti mesta Námestovo. Takzvané oravské more má pri maximálnej hladine...
Zostáva vám 85% na dočítanie.