Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
16.09.2018, 10:00

Významným centrom bola už pred 1200 rokmi. Čo má Nitra spoločné s Rímom?

Mnohí jej hovoria „mesto pod Zoborom“. Málokto však vie, že Nitra, rovnako ako Rím, má sedem pahorkov. Počítajte s nami...

Významným centrom bola už pred 1200 rokmi. Čo má Nitra spoločné s Rímom?
Zdroj: Pavol Funtál

​Nitra, niekdajšie významné centrum Veľkej Moravy, má bohatú históriu, veď písomná zmienka o nej je už z rokov 871 až 873. Vďaka činnosti solúnskych bratov Konštantína a Metoda vznikla v roku 880 na území mesta najstaršia diecéza v širokom okolí. Na naše územie vierozvestcov pozval panovník Rastislav, Nitrianske kniežatstvo vtedy spravoval jeho neskorší nástupca Svätopluk, za jeho vlády došlo k najväčšiemu rozmachu ríše. Spája sa s ním niekoľko povestí. V Nitre strávil veľkú časť svojho života. Dal postaviť známy kláštor pod Zoborom, kde napokon aj zomrel. Nitra však nie je len kolískou histórie a miestom pútí, ale aj kultúry. Najbližšie podujatie, Divadelná Nitra, sa koná pravidelne koncom septembra.

Zdroj: Čarovné Slovensko

1. Kalvária

Vo výške 213 metrov nad morom sa v južnej časti Nitry nachádza pahorok s jedným z najkrajších výhľadov. Miesto sa často stáva svedkom zásnub zamilovaných dvojíc. Možno aj preto, že z nej vidieť do rôznych kútov mesta, rovnako ako je takmer zo všetkých častí vidieť na ňu. Jej dnešná podoba je výsledkom dlhoročného ťaženia kameňa. Štrnásť zastavení vytvoril architekt Karol Mayer, vybudovali ich v roku 1885 a dvanásť z nich tvoria neorománske kaplnky. Na začiatku stojí Kostol Nanebovzatia Panny Márie a na vrchole kopca sa nachádza Kaplnka Božieho hrobu. Je na mieste staršej Kaplnky sv. Kríža a predstavuje posledné zastavenie krížovej cesty. Okrem nej na vrchole kopca zaujme aj súsošie ukrižovaného Ježiša Krista so zločincami po pravej i ľavej strane. Nechýba súsošie s matkou Máriou, apoštolom Jánom a Máriou Magdalénou.

Dole pod kalváriou je Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Okrem neho tu nájdete i Misijný dom Matky Božej s Misijným múzeom národov a kultúr, v ktorom sú vystavené rôzne exponáty, napríklad i exotické zvieratá z celého sveta.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.