Niekto miluje sedieť na záhrade, pre iného je najväčším pôžitkom plaviť sa na vode. Možností je u nás veľa: čln, kanoe, raft, plť či adrenalínovejší kajak. V lete sme z kanoe objavovali krásy Malého Dunaja, tentoraz ideme na plti pod Strečno. Na Váhu, ktorý je s dĺžkou 403 km našou najdlhšou riekou, nás čaká približne hodinová trasa. Na vyhliadkovú – približne 7 kilometrov dlhú – plavbu sa spolu s nami vydávajú aj rodinky s deťmi, každý pasažier do 15 rokov dostal záchranné vesty. My sme si ich mohli, no nemuseli dať. Z Gazdovského dvora, kde sídli Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť Strečno, s ktorou sa vydávame na vodu, sme sa k miestu nalodenia s názvom Bariérová previezli dodávkou.
Po príchode museli pracovníci najskôr obe plte (pôjdeme dve za sebou) z áut zložiť žeriavom. S nami nastupujú dvaja pltníci, predník a zadník, nemožno si ich pomýliť. Náš kapitán – predstavil sa nám ako pltník Jano (predník), nás na začiatku upozorňuje, aby sme si ruksaky a veci, ktoré by sme mali radi suché, položili radšej na drevené lavice. Voda totiž občas vyšplechne aj na plavidlo. Všetci zo štyridsiatich pasažierov, čo je kapacita plte, vykladáme teda svoju batožinu hore.
Sezónu majú od apríla až do konca októbra. Posledný mesiac je to už trochu lotéria, my sme sa vybrali v auguste, keď bolo u nás krásne, slnko pražilo jedna radosť a pri tropických teplotách bolo osvieženie pri vode viac než žiaduce. V miestach, kde začíname, je hĺbka vody sedem metrov, je to zároveň najhlbšie miesto. Náš kapitán je veselá kopa. Informuje nás, že za 20 rokov sezóny sa im ešte nestalo, že by im niekto odtiaľ vypadol. Dodáva, že síce by sme mali úsek splaviť za hodinu, no ak skončíme na kameňoch, je to stále v poriadku, lebo toleranciu máme tri dni.
Prechádzame Národným parkom Malá Fatra, Váh ho v týchto miestach pretína na dve časti. Lúčanskú a Krivánsku. Pred nami sa ukázala prvá nebezpečná skala – Besná. „Na pravom brehu priamo pred nami je už len torzo zo skaly, to, čo z nej zostalo, tvorilo skalné brucho. Bol to vlastne previs, ktorý čnel až do polovice koryta, pltníci išli hlavným prúdom a keď bola nižšia voda, dokázala loď prejsť popod skalu. Keď bola vyššia, museli ju oboplávať. V horšo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.