Môcť si odstaviť svoju „chatku“ takmer kdekoľvek, to bol jeden z hnacích motorov, ktoré Romana Petra a jeho ženu Katku inšpirovali ku kúpe autokaravanu. Obaja boli odmalička zvyknutí na kočovné dovolenky, Roman s rodičmi zvykol stanovať, Katka trávila prázdniny v karavane. „Už ako malé dieťa som chodil do kempov, stanovali sme. Karavany, to pohodlie a luxus, to bol úplne iný level ako v stane,“ hovorí s tým, že si kúpou camper vanu (druh autokaravanu) vlastne splnil svoj detský sen. S výberom mu pomohol svokor a vraví, že až vtedy bol vlastne prvýkrát v interiéri.
Nastupujúci trend
Ešte pred pár rokmi ste na slovenských cestách na karavany narazili málokedy, dnes ich niekoľko miniete len za hodinu. Narastá aj počet požičovní, v ktorých si môžete vybrať podľa svojho gusta – autokaravan (obytné auto, napríklad camper van) či karavan (obytný príves). Práve požičovňu odporúča Roman začiatočníkom. „Nie každý je na to ušitý. Nadchne to veľa ľudí, ale mám zopár reálnych skúseností od ľudí, ktorí prišli z takejto dovolenky a povedali, že radšej zostanú v hoteli. Každý má svoj komfort niekde inde posunutý.“ V karavane je predsa menej miesta, priestory sú trochu stiesnené, niektorí majú pred prvou cestou veľké očakávania.
„No keď zažijete dobré kempy, je to o to pozitívnejšie. Komunita karavanov sa rozmáha v rámci celej Európy, posledné roky je to obrovský trend.“ S kúpou „pojazdnej chaty“ sa vynára niekoľko otázok. Aký typ si vybrať, kde s ním zaparkovať, na akých miestach možno kempovať?
„Karavaning na Slovensku nie je obmedzený, ale sú miesta, kde je to zakázané, a väčšinou sú označené. Napríklad v Tatrách máte vylož...
Zostáva vám 85% na dočítanie.