Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
10.11.2018, 00:00

Prežúvajúcim obrom pri Topoľčiankach šéfuje Egilmez

Sme niekoľko kilometrov od Topoľčianok, obce s výnimočným duchom.

Prežúvajúcim obrom pri Topoľčiankach šéfuje Egilmez
Zdroj: Peter Kováč

Vo viniciach sa dorába výborné víno, v žrebčíne cválajú krásne kone a ešte tu majú zámok s jedinečným parkom – ale to ešte vždy nie je všetko, za čím sa oplatí pricestovať. Urobte v dedine odbočku a vyberte sa smerom na Hosťovce pozrieť si zubry.

Zdroj: CSRRRR

​Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky chovom zubrov pri Topoľčiankach už šesťdesiat rokov prispieva k záchrane zubra hrivnatého. Najlepšie je, keď sa do zubrej zvernice vyberiete hneď ráno. Vtedy zubry dostávajú raňajky a k ohrade prídu celkom určite. „Na večeru by už všetky prísť nemuseli, najmä, keď je príliš teplo,“ hovorí Ing. Martin Sýkora, referent poľovníctva Lesov Slovenskej republiky, štátneho podniku Odštepného závodu Topoľčianky, ktorý nás v zvernici privítal.

Signora má 23 a rohy už celkom zodraté

O topoľčianske zubry sa starajú dve ošetrovateľky. Práve ony sú najcennejším zdrojom informácií o zubroch, pretože trávia v ich blízkosti celé dni a poznajú každého jedného člena dvadsaťosemčlennej zubrej rodiny. Vedia o nich všetko. Ešte aj to, ktorý sa zobudil so zlou náladou. Ak sa niečo deje a zviera potrebuje pomoc veterinára, je dôležité rešpektovať jeho povahu. Ošetrovateľka vie, ktoré zviera je pokojnejšie a ktoré reaguje búrlivo – o to viac vtedy, keď ho niečo bolí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.