Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
28.11.2018, 11:21

Husi domácej patrí nespochybniteľný európsky primát

Nad rozvoniavajúcou porciou husacej pečene obloženej lokšami a červenou kapustou si asi len máloktorý labužník uvedomí, že má na tanieri vynikajúcu pochúťku s výnimočnou históriou.

Husi domácej patrí nespochybniteľný európsky primát
Zdroj: Dreamstime

Kým kačice (anas platyrhynchos domesticus) boli do Európy dovezené námorníkmi a kupcami z Ázie, husi domácej (anser anser domesticus) patrí nespochybniteľný európsky primát. Je najstarším zdomácneným vtákom na starom kontinente.

​Historici sa nazdávajú, že prvé husi boli zdomestikované pred siedmimi tisícročiami v Mezopotámii, o dvetisíc rokov neskôr sa husi podarilo zdomácniť Egypťanom, Grékom, Číňanom aj obyvateľom strednej Európy. Egypťania si zdomácnili hus nílsku, v Číne dali prednosť zdomestikovaniu zubane labuťovitej, v európskych krajinách sa ako „najpovoľnejšie“ ukázalo plemeno husi sivej. V Austrálii sa tamojšie kmene pokúšali zdomácniť austrálsku hus, ale ich úsilie sa skončilo fiaskom. Na rozdiel od iných národov sa im nepodarilo donútiť tieto sťahovavé vtáky vzdať sa slobody, teda zriecť sa sťahovania, či odučiť ich lietať.

Egypťania, Gréci i starí Rimania chovali doma husi nielen kvôli chutnému mäsu, ale uctievali ich aj ako posvätné vtáky. Egypťania chovali husi zasvätené bohyni Eset, jednej z najmocnejších bohýň starovekého Egypta, ktorá podľa zachovanej legendy dokázala vracať mŕtvych späť do života. Rimania využívali husi aj na stráženie. Známa legenda o husiach v chráme bohyne Junóny tvrdí, že v štvrtom storočí pred naším letopočtom husi svojím výstražným gagotom zachránili Rím pred nočným útokom Galov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.