Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
29.11.2018, 13:00

Jedinečné múzeum neďaleko Piešťan, nájdete tam historické autá či bicykle

  • Vstúpite do múzea a objaví sa pred vami Packard, akým jazdili mafiáni v časoch Al Caponeho, vedľa zbadáte jediný pojazdný Ford svojho druhu na svete.
  • V rohu sa prikŕča Hupmobile z roku 1909, pre ktorý si prví majitelia nechávali pred domom vybetónovať kúsok cesty, aby si mohli zajazdiť.
Jedinečné múzeum neďaleko Piešťan, nájdete tam historické autá či bicykle
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Vstup do Classic Car Museum v Moravanoch nad Váhom je pre človeka obdivujúceho techniku niečo ako prvý krok do nebies, kde by hneď pri zárubni nebeskej brány rozdávali elixír blaženosti kombinovaný s extraktom z najsladšej čokolády. Na tvári sa objaví úsmev, aký zvykli mať deti z generácie tzv. Husákových detí, keď si prvýkrát čuchli ku kanagomu. Tak nejako sa naozaj môže cítiť človek, ktorý má blízko k motorom, autám a histórii. Kam sa pozerať skôr, ktoré auto skôr obdivovať?

​Classic Car Museum je jediné podobné súkromné múzeum svojho druhu na Slovensku – majiteľ múzea vlastní aj väčšinu exponátov. Bývalý motoristický pretekár, dnes podnikateľ, zberateľ historických áut a renovátor Ján Horňák (64) zrenovoval prvý veterán – kabriolet Škodu Felicia – pred vyše dvadsiatimi rokmi, vážnejšie sa veteránmi začal zaoberať v roku 2000 a dnes má múzeum, kde nájdete historické autá či bicykle. Každé auto je funkčné, podniká s nimi, vozí svadby, vzácne návštevy, požičiava autá na filmovačky. A renovuje autá aj pre iných.

Ako v obývačke

Po nadýchnutí sa v jeho múzeu neďaleko Piešťan padá oko návštevníka na veľké dominantné trojtonové auto Packard Twelwe s labuťou na kapote. Ten typ auta pozná azda každý, kto sleduje filmy o tridsiatych rokoch minulého storočia v Amerike, keď boli chodníky plné chudobnejších ľudí a poloprázdne cesty brázdili obrovské osobné autá, ktorých majitelia dávali najavo svoj status. Packard Twelwe bol v zámorí niečo ako Rolls Royce v Európe. Luxus, prezentácia bohatstva, neohrozenosť, používali ho vysokí štátni predstavitelia, ale aj mafiáni, ktorých skupiny ohromne zosilneli v čase prohibície. Jazdou na tých autách ukazovali, že majú peniaze a moc.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.