Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
30.11.2018, 00:00

Najčarovnejšie slovenské vrchy: V srdci Vysokých Tatier

Turistický chodník vedie vo Vysokých Tatrách na niekoľko štítov. Každý z nich je iný, či už vzhľadom, polohou či obtiažnosťou.

Najčarovnejšie slovenské vrchy: V srdci Vysokých Tatier
Zdroj: Juraj Červenka

Obzvlášť výnimočný je jeden končiar, ktorý leží v susedstve najslávnejších tatranských vrchov, priam v srdci celého pohoria. Kým ešte boli tatranské chodníky otvorené, dosiahli sme aj tento cieľ – Východnú Vysokú s nadmorskou výškou 2 429 metrov.

​Túra na Východnú Vysokú by sa dala nazvať i prechodom Velickou dolinou, jednou z najzaujímavejších tatranských dolín s množstvom terás a plies, dokonca i s viacerými zanikajúcimi plieskami a rašeliniskami. Začíname na železničnej stanici v Tatranskej Polianke a len čo vystúpime z prvej rannej „električky“, musíme naberať výškové metre. Nástup to je však naozaj impozantný, skoro ráno stúpame lesom a spomedzi ihličnatých stromov, smrekovcov i límb, vykúka krásna trojica obrov – Gerlachovský štít s typickým kotlom, štvorvrcholová Bradavica a oblý Slavkovský štít. Končiare, ktoré sú nezameniteľné a tak odlišné.

„Dolina ľudí priťahovala už v dávnej minulosti. Baníkov a hľadačov pokladov, pastierov z Veľkého Slavkova či neskôr botanikov zo Sliezska,“ vysvetľuje Peter Vravník, strážca zo Správy Tatranského národného parku. A pridáva i nejednu zaujímavosť z ríše zvierat, napríklad, že vo Velickej doline existuje viacero medvedích brlohov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.