Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
26.02.2019, 08:00

Mali vynikajúce renomé, no sanatórium im zobrali komunisti

  • Mladá dáma s chatrným zdravím, lekár, ktorý sa o ňu staral a rodinné zázemie, ktoré poskytlo financie.
  • To boli ingrediencie, ktoré stáli za zrodom kúpeľov v Hornom Smokovci, kde sa pacienti liečia už viac ako 90 rokov.
  • Vlastne, ešte k tomu treba primiešať lásku.
Mali vynikajúce renomé, no sanatórium im zobrali komunisti
Zdroj: Marek Hajkovský

„Príbeh týchto kúpeľov sa začal, keď sa naša babička a dedo stretli a zaľúbili,“ začína opisovať rodinnú históriu Bibiána Prekopová, keď sa usadíme v kancelárii, ktorú zdieľa s mladšou sestrou Karin Fireszovou. Spoločne sa starajú o chod detských kúpeľov v Hornom Smokovci, ktoré v roku 1928 založili ich starí rodičia.

​„Zdenka Karásková sa narodila v roku 1901 a pochádzala z dobre situovanej pražskej rodiny. Keďže bola podľa rodičov často chorá, poslali ju na posilnenie zdravia do Vysokých Tatier,“ ponorí sa pani Prekopová do spomienok. „Bola to štíhla príťažlivá dáma. K duhu jej padol nielen horský vzduch, ale aj láska k mladému doktorovi Jánovi Opatrnému z Vodňan.“

Doktor Opatrný bol ftizeológ a pracoval v Dolnom Smokovci. Vzniklo medzi nimi puto, ktoré vyústilo do svadby. „Keďže Karáskovci boli zámožní, požičali mladomanželom peniaze a tí za ne postavili v roku 1928 v Hornom Smokovci sanatórium,“ dodáva Bibiána Prekopová.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.