Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
10.03.2019, 00:00

Zoológovia povedali, pred ktorou zvieracou matkou sa treba mať na pozore

Ktoré mláďatá zvierat sa rodia medzi prvými? A ktoré z nich sú najväčší nezbedníci?

Zoológovia povedali, pred ktorou zvieracou matkou sa treba mať na pozore
Zdroj: Profimedia

Ako vyzerá marec v slovenských lesoch? Nuž, je tam už pomerne rušno, teda ak myslíme život v lese, a nie nejaký hluk a zhon. Objavujú sa prvé skoré jarné rastliny, prebúdzajú sa živočíchy a rodia sa už aj mláďatá. „V Malých Karpatoch sa z rastlín objavujú snežienka jarná, blyskáč jarný, podbeľ lekársky či pečeňovník trojlaločný,“ približuje zoológ Viliam Vongrej zo Štátnej ochrany prírody, Správa CHKO Malé Karpaty. „Väčšina drevín ešte netvorí listy, ale niektoré začínajú kvitnúť, napríklad liesky, brezy, jelše. Zo živočíchov sa skoro po roztopení snehu prebúdzajú a zimné úkryty opúšťajú napríklad niektoré obojživelníky. Jedným z prvých jarných druhov žiab je skokan hnedý, ktorý hneď putuje na miesto rozmnožovania, čo sú hlbšie mláky, vodné nádrže a podobne. Z hadov opúšťajú úkryty na jar ako prvé užovky obojkové, ktoré sa spočiatku po zobudení zdržujú hromadne na oslnených miestach a v tomto čase sa aj pária.“ Začína však byť rušnejšie aj čo sa týka zvukov, keďže sa ozývajú už viaceré druhy vtákov, podľa Viliama Vongreja najmä drozdy čierne, brhlíky lesné, sýkorky veľké, sýkorky belasé, kolibiariky čipčavé či pinky lesné.

Prvé mláďatá

Príchod jari je charakteristický tým, že vzniká nový život. Medzi prvými, ešte v zimných mesiacoch január a február, sa rodia medvieďatá. Ich príchod na svet opisuje Jozef Hybler, zoológ zo Štátnych lesov TANAP-u: „Rodia sa v teple starostlivo vystlaného brloha, sú dosť slabo vyvinuté, zle osrstené, slepé, s váhou iba pol kila. Iba vďaka materskému mlieku sú schopné prežiť koniec zimy a nástup jari. Z brloha vychádzajú až v apríli, do dolín za medvedicou schádzajú niekedy až začiatkom mája, keď začínajú prijímať aj inú potravu ako mlieko.“ Medzi prvými, ešte vo februári, sa rodia aj mladé jazvece. Viliam Vongrej z CHKO Malé Karpaty približuje: „Jazvece, podobne ako medvede, trávia zimu v brlohu, kde spia tzv. nepravým zimným spánkom. Samica rodí mláďatá práve počas tohto zimovania.“

V marci a v apríli už zoológovia zaznamenávajú prírastky pri väčšine cicavcov, vymenúva Jozef Hybler z TANAP-u: „Mladé vĺčatá, rysíčatá, diviačatá, líščatá, jazvece, vydry, z vtáčej ríše mnoho dutinových hniezdičov, ako sú ďatle, sovy, menšie spevavce ako sýkorky, brhlíky, kôrovníky a podobne.“ Viliam Vongrej ešte dopĺňa lesné druhy myší a hrabošov a z vtákov vídať v Malých Karpatoch mlaďátá niektorých sov, ako napríklad myšiarky ušatej alebo výra skalného, z dravcov napríklad orliaka morského. S týmto naším najväčším hniezdiacim lietajúcim dravcom a jeho potomstvom sa stretáva aj zoológ Jozef Lengyel zo Správy CHKO Dunajské luhy. „Hniezdi pozdĺž rieky Dunaj, Malý Dunaj a pri dolnom toku rieky Váh,“ približuje, kde sa tento dravec zdržuje v lokalitách, ktoré sú v jeho územnej pôsobnosti. Ešte pripomína, že koncom marca sa na viacerých lokalitách v povodí potoka Paríž v okrese Nové Zámky začínajú liahnuť aj mláďatá zúbkozobcov – konkrétne husí divých, a spomedzi hlodavcov dáva do pozornosti aj mláďatá nutrie riečnej, ktorá pochádza z Južnej Ameriky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.