Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
05.04.2019, 15:49

Prírodné domy: Šopy plné myší alebo moderné bývanie plné technológií?

  • Na Slovensku je približne 150 domov postavených zo slamy, ale ak si myslíte, že sú to nejaké šopy plné myší, ste na omyle.
  • Zvyčajne ide o nízkoenergetické domy s najmodernejšími technológiami.
Prírodné domy: Šopy plné myší alebo moderné bývanie plné technológií?
Zdroj: Pavol Funtál

Stojíte pri modernom dome a na prvý pohľad by vám ani nenapadlo, že má slamené steny. Niektorí majitelia to však radi priznávajú a v interiéri majú „okienko pravdy“ – malý kúsok omietky je vynechaný a namiesto nej je sklo, aby každý videl, že stena je naozaj slamená.

Ide o domy, v ktorých je v zime úžasne teplo, hoci na kúrenie stačí pár eur, v zime je zasa príjemne chladno aj bez klimatizácie. A senzačné je, že ak sa raz tie domy budú búrať, nezostane po nich nič. Slama a hlinené omietky sa rozhádžu, drevo sa použije inde, príroda nebude zaťažená polystyrénmi, plastmi, majiteľ nebude mať hlavu v smútku, že kam vyvezie stavebnú sutinu, lebo žiadna nebude. Zrejme neexistuje k prírode šetrnejšie bývanie.

Slamené kedysi neboli

Na Slovensku sa v minulosti domy stavali najmä z toho, čo bolo v okolí – v nížinách z hliny či kameňa, pri lesoch z dreva. Slamené domy tu neboli tradičné, ale tie nie sú typickými pôvodnými stavbami nikde na svete. „Začali sa stavať až pred sto rokmi, keď strojníci vymysleli balíkovače slamy. V americkej Nebraske si raz farmári postavili zo slamených balíkov dočasný úkryt, ale zistili, že to nemusí byť dočasné, a storočné stavby slúžia dodnes. V rovnakom čase využil jeden inžinier vo Francúzsku slamené baly tak, že postavil drevenú konštrukciu, ktorú balíkmi slamy zateplil. Na úplne odlišných kontinentoch v rovnakom čase zistili, ako sa dajú slamené balíky využiť,“ hovorí Ing. arch. Zuzana Kierulfová, ktorá navrhuje podobné domy vo svojom architektonickom štúdium Createrra a vedie tiež občianske združenie ArTUR, ktoré školí ľudí, aby vedeli robiť napríklad hlinené omietky, stavať zo slamy či obnovovať staré domy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.