Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
07.04.2019, 00:00

Tajomný svet pod zemou

Mnohí tieto tvory poznajú iba z rozprávania, hoci náhodné stretnutie nie je vylúčené. V pôde však žije množstvo živočíchov, ktorým svet na povrchu ani veľmi nechýba.

Tajomný svet pod zemou
Zdroj: Dreamstime

Hoci máme pri pohľade na zem pocit, že je to iba nudná hlina a sem-tam nejaká skala, pod ňou to doslova fičí. Žije tam nemálo živočíchov, ktoré sa starajú nielen o jej prevzdušnenie a hnojenie, ale sú si navzájom aj potravou. Podzemní obyvatelia majú vo svojom prostredí všetko, čo potrebujú, takže mnohých to na svetlo sveta ani nemá prečo ťahať.

Vojna s krtkom

Ak by sme od vás chceli uviesť aspoň jedno zvieratko, ktoré žije pod zemou, pravdepodobne vám okamžite napadne krtko. Na Slovensku žije krt obyčajný, živí sa hmyzom a má veľmi slabý zrak. Je farboslepý, je však schopný rozoznávať svetlo a tmu a tiež registruje pohyb. Oči mu však nahrádza hmat a čuch. Jeho prítomnosť poznáme podľa krtincov a radosť z neho nemajú najmä záhradkári, vyznávači anglického trávnika a správcovia futbalových ihrísk. „Krtko okrem dážďoviek loví larvy hmyzu, mnohonôžky a niekedy aj drobné stavovce. Takže ak s niektorou jeho potravou majú záhradkári problémy, v podstate je ich veľkým spojencom. Krtince potom môžu využiť na kompost alebo do črepníkov,“ vysvetľuje RNDr. Veronika Hulejová Sládkovičová, PhD., z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Najmä záhradkári sú neraz zúfalí z tohto inak milého chlpáča, ktorý im robí svoje „bábovičky“ po celej záhrade a mnohí z nich vzápätí spustia doslova honbu na krtka a na jeho likvidáciu skúšajú všetko možné. Počnúc ešte mierumilovnými babskými radami a končiac rôznymi komerčnými prípravkami či už menej zhovievavými spôsobmi. Čo teda radí zoologička, ako na krtka? „Na presťahovanie sa dajú použiť rôzne živolovné pasce, ale treba si rozmyslieť, kam potom s chyteným tvorom. Krt je tiež citlivý na intenzívne pachy rôznych rastlín, chemikálií či potravín a zvuky, ako je rádio a podprahové zvuky. Tieto techniky však neovplyvnia len samotného krta, ale aj mnohé iné druhy živočíchov,“ upozorňuje. Hoci mnohí by chudáčika krtka najradšej rozpučili, v prírode má svoje nenahraditeľné miesto. „Krty pomáhajú kontrolovať niektoré druhy škodlivého hmyzu a môžu zlepšiť úrodnosť pôd prevzdušnením. Menia svoje prostredie tým, že hrabú systém chodieb a sú predátormi pre rôzny hmyz a červy,“ zdôrazňuje Veronika Hulejová Sládkovičová.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.