Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
19.06.2019, 15:37

Neuveriteľný zmysel pre detail. Pozrite sa, ako rodina premenila bývalý gazdovský dvor

  • Bývalý gazdovský dvor premenili manželia Kráľovičovci doslova na kráľovstvo.
  • Možno to majú v mene, možno v krvi, jedno sa im však musí nechať. Neuveriteľný zmysel pre detail.
Neuveriteľný zmysel pre detail. Pozrite sa, ako rodina premenila bývalý gazdovský dvor
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Keď prejdete cez ich plot, vaše oči dostávajú stále nové impulzy. Raz štýlový kozub, potom krásna výzdoba, dokonca aj sob so saňami si tu našiel svoje miesto. Hoci je leto, vôbec neruší celkový dojem. Všetko do seba krásne zapadá, manželia sa snažili pri prerábke zachovať čo najviac pôvodných prvkov. Napríklad starú maštaľ, na ktorej je dodnes napísaný rok výstavby. „Takéto veci milujem, niekto iný by to už spálil,“ rozpráva Dušan Kráľovič, ktorý sa sem spolu s rodinou presťahoval pred ôsmimi rokmi. Dopĺňa ho manželka Renáta: „Skvelé je, že staré veci netreba tak často meniť, lebo nepodliehajú móde.“ Z miesta, ktoré bolo roky bez kupca, vytvorili po dvoch rokoch neúnavných prác po víkendoch i večeroch krásny, obývateľný areál.

Nedali sa odradiť

Na jednej strane otvorený pozemok sa kedysi končil potokom, ku ktorému sa ani nedalo dostať. Vynachádzaví manželia si však poradili po svojom. „Pán Boh nám zatienil mozog, bolo to tu staré a zanedbané,“ smeje sa Renáta. „Moji rodičia boli úplne zúfalí, náš kamarát hovoril, že to máme na celý život a my sami sme si nikdy nemysleli, že tu budeme o pár rokov bývať.“ Začiatky neboli ľahké. „Deti s nami v sobotu doobeda neprehovorili, lebo museli robiť. No poobede to už bolo radostnejšie, na hocijakej platni sme varili guláš, opekali,“ hovorí pani domu o neľahkých začiatkoch, ktoré s odstupom času už znejú takmer ako idylka. „Hneď od začiatku sme chceli, aby tu mali deti zábavu. Aby nemali len spomienky na to, ako dreli. Predtým sme bývali v Krupine, no nemali sme dvor a videli sme, aká je to úžasná devíza pre deti, dvor vám dáva voľnosť. Keď sa tu prvýkrát dalo prespať, už sme neodišli.“

Dušan spomína, že dom bol v hroznom stave, no rozhodli sa, že si urobia projekt do dôchodku. „Báli sme sa vojsť do týchto priestorov, no teraz je tu veľmi dobre, ticho aj teplo. Do dvoch rokov sa dalo v prednej časti bývať a presťahovali sme sa vlastne do rozbitého domu. Relatívne stále bývame na stavenisku, neustále sa niečo prerába, asi pred dvomi rokmi sme urobili podkrovie.“ Jednou z prvých vecí, ktorú vybudovali, bol drevený dom pre deti. Vyrástol na konci záhrady, tesne pred potokom. Pre deti hotový raj. „Našli v ňom úkryt. Občas tam aj spávali, natiahli sme sem aj elektrinu. Majú tam zlaňovačky, preliezku, tyče na spúšťanie i hojdačky. Niekedy sa tu hrávala celá dedina, deti tam hrali divadlá.“ Momentálne čaká dom na ich najmladšieho syna (manželia majú 4 deti), ktorý má 5 rokov. Toto leto sa chystajú dom na strome opraviť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.