Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
13.09.2019, 14:48

Zvieratá s veľkým srdcom. Kamzíky sú horskí tvrďáci

  • Niektorí šťastlivci ich videli naživo, no väčšina pozná tieto hrdé zvieratá z pohľadníc či dokumentárnych filmov.
  • Tatranské kamzíky majú tvrdý život a čas im beží oveľa rýchlejšie.
Zvieratá s veľkým srdcom. Kamzíky sú horskí tvrďáci
Zdroj: Shutterstock

Kamzík je už svojím spôsobom značka, nachádza sa napríklad v znaku Tatranského národného parku, ba dokonca aj českých kúpeľov Karlove Vary. Jeho meno nesú reštaurácie, hotely, kopec či bratislavská televízna veža. No ak sa povie kamzík ako zviera, podvedome si k nemu priradíme Vysoké Tatry, veď vlastne by to ani nebolo ono, Tatry bez kamzíkov...

Kamzičie škôlky

V našich veľhorách žije kamzík vrchovský tatranský, ktorý je poddruhom kamzíka vrchovského. Podobajú sa až tak, že laik ich od seba nerozozná. Život kamzíkov plynie akosi rýchlejšie než život srnčej či jelenej zveri v nižšie položených zalesnených oblastiach. Samica má jedno, výnimočne dve mláďatá. Nájde si miesto, kde je chránená pred predátorom, a tam vrhne.

„Mladé kamzíky sa rodia od mája do júna a už po veľmi krátkom čase dokážu nasledovať matku. Na pohyb v teréne majú prispôsobenú stavbu tela, ich ratice sú mäkšie, fungujú im takmer ako prísavky. Ak by ich totiž mali tvrdšie, šmýkali by sa po skalách,“ vysvetľuje pre Čarovné Slovensko Jozef Hybler, hlavný zoológ Štátnych lesov TANAP-u. Zaujímavosťou je, že kamzíky zvyknú mať akési škôlky, mamičky sa pasú a ich mláďatá sa spolu hrajú. Dohliadajú na ne jedna alebo dve samice. Mláďatá sú pri matke do dospelosti, samce vo vyššom veku sa odčlenia a žijú samotársky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.