Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
22.10.2019, 12:43

Strata váhy, špecifický pach aj ručanie. Jelene sa počas ruje menia na nepoznanie

  • Každý rok na jeseň sa v prírode odohráva veľkolepé divadlo.
  • Hlavnú úlohu v ňom hrajú jelene, ktoré medzi sebou bojujú o samice.
  • Môžete ich počuť, vidieť, ba aj cítiť.
Strata váhy, špecifický pach aj ručanie. Jelene sa počas ruje menia na nepoznanie
Zdroj: Shutterstock

Prvé zvukové prejavy badať už koncom augusta, všetko závisí od počasia a štádia rujnosti jeleníc. Jelenia ruja sa však zvyčajne začína v prvej tretine septembra a trvá do polovice októbra. Jelene nabité hormónmi putujú na svoje rujoviská, ktoré sú neraz vzdialené aj desiatky kilometrov a kam sa vracajú rok čo rok. Je to aj preto, aby sa premiešali gény, jednoducho príroda to má vymyslené celkom prakticky.

Takmer vôbec nežerú

Prvé dejstvo sa začína tým, že jelenice začnú vydávať špecifický pach, ktorý jelene doslova omámi. Strácajú ostražitosť, vďaka čomu ich môžeme v prírode zazrieť. Na rujoviskách sa zdržiavajú, až dokým neprestanú cítiť pach. „Jeleň podľa pachu samice vie, či sa oplatí snažiť, a preto ľahko vyhľadá aj jelenice, ktoré ešte nie sú oplodnené. Aj my ľudia dokážeme postrehnúť pach jeleňa v ruji, pripomína pižmo. Je ním celý nasiaknutý, v tele mu kolujú hormóny a semenníky pracujú na plné obrátky. Na rujovisku sa často vymočí, vystrieka a vyváľa,“ vysvetľuje Ing. Jozef Hybler, hlavný zoológ Štátnych lesov TANAP-u.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.