Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
08.12.2019, 00:00

Vlk samotár je mýtus. V zime sa svorka zomkne

  • Milovať vlka nemusíme, úplne bude stačiť, aby sme ho rešpektovali.
  • O živote vo vlčej svorke aj zodpovednosti alfa samca.
Vlk samotár je mýtus. V zime sa svorka zomkne
Zdroj: Shutterstock

Vzťah človeka k vlkovi sa vyvíjal tisícročia. Zaujímalo nás, prečo sa práve na túto šelmu dívame s toľkými obavami. Jerguš Tesák zo Svetového fondu na ochranu prírody WWF Slovakia: „Do prvých konfliktov s vlkom sa človek dostal vtedy, keď začal obrábať pôdu a chovať zvieratá. Samozrejme, že vlk občas niečo ulovil. Naši predkovia si však vedeli celkom obstojne pomôcť a vyšľachtili si strážnych psov, ktorí im statok vedeli ustrážiť.“

​V čase šľachtických poľovníckych revírov bol vlk konkurenciou poľovníkom. Páni si chceli uloviť jeleňa, bola to prestíž a vlk bol pre nich konkurenciou, ktorej sa treba zbaviť, a tak vlka plošne hubili, lovili ho do sietí, kopali mu pasce, ba dokonca sa vlky vrátane šteniat trávili strychnínom.

Zvieratá sa nedelia na dobré a zlé
K zážitkom bežného života sa však pridávajú aj mýty a rozprávky. A tu je vlk zakopaný. „Ľudia potrebujú rozprávky a s nimi prichádza delenie zvierat na dobré a zlé. Líška je vraj prefíkaná, hoci ja ako zoológ môžem potvrdiť, že je skôr bystrá a v prírode robí užitočnú prácu, sova zase múdra, medveď maškrtný a vlk, tomu sme prisúdili úlohu záškodníka, ktorý loví nevinné kozliatka či prasiatka. Už dvojročné deti vedia, čo je vlk za príšeru a ich vnútorný konflikt s vlkom sa môže začať. Kým teda neprepíšeme rozprávky, pohľad na vlka sa nemusí zmeniť,“ hovorí ekológ.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.