Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
28.01.2020, 10:54

Za lyžovačkou netreba chodiť do Tatier. Svoje čaro majú aj malé strediská

  • Tatrám konkurovať nemôžu, ale to by im ani nenapadlo.
  • Príbehy malých lyžiarskych stredísk sa začínajú spravidla tak, že partia nadšencov uprie pohľad na kopec za dedinou a povie si: a možno by sa to oplatilo skúsiť.
  • Najprv len tak pre seba.
Za lyžovačkou netreba chodiť do Tatier. Svoje čaro majú aj malé strediská
Zdroj: archív

Z rozhovorov s tými, ktorí sa starajú o malé lyžiarske strediská, vyplynulo, že každé je endemit. Žijú si v jedinečných podmienkach, najmä klimatických, a nemožno očakávať, že si všetky budú podobné a budú robiť to isté. Líšia sa svojou „osobnou“ mikroklímou aj technickým vybavením. Čo funguje v jednom, nemusí v druhom. Platí však jedno, ak je teplo, sneh sa nevyrobí a ono je naozaj čoraz teplejšie.

​Zasnežovanie tiež chvíľku trvá, delo nie je oblak, z ktorého sneh padá rovnomerne, treba s ním „behať“. Naplánovať otvorenie malého lyžiarskeho strediska s predstihom väčším, než sú dva-tri dni, je teda nemožné. Hoci malé vleky kvôli otepľovaniu klímy miznú, ešte vždy si môžeme vybrať, či si chceme zalyžovať vo veľkom štýle, alebo máme náladu na komornú atmosféru dedinského svahu s jedným bufetom a malou požičovňou. Neriešme teda, či je sneh mäkký, mokrý či tvrdý – je biely a buďme radi, že je.

Aj na kopaniciach sa dá
„Z nadmorskej výšky a zo sklonu našej zjazdovky vyplýva, že sme ideálni pre rodiny s deťmi, prípadne pre školy. A pokiaľ ide o západné Slovensko, máme asi najväčšiu istotu snehu, keďže je svah dobre situovaný. Blízko máme horský potok a stredisko je priamo v lese, takže sa nám tu sneh drží. Som tu už sedemnásť rokov a v rámci západného Slovenska bývame spravidla prví, ktorí v sezóne začínajú, a poslední, ktorí končia. Aj napriek tomu, že zimy už bývajú poslabšie, snažíme sa spustiť prevádzku okolo vianočných sviatkov a potom to ťaháme až dovtedy, kým sú ľudia. Koniec sezóny je už otázny. Máme takú skúsenosť, že len čo sa na svah oprie slniečko, tak sa ľudia začínajú zaujímať skôr o bicykle a záhradky, ale do jarných prázdnin sa snažíme vydržať,“ povedal nám Mikuláš Szita zo Skilandu Stará Myjava.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.