Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
15.02.2020, 00:00

Čaj nás zahreje. Má však aj omnoho hlbší význam

  • Čaj nás príjemne zohreje, máme pocit, že je dobrý hlavne cez dlhé zimné večery, osladíme si ho medom a schúlení ho popíjame z hrnčeka, ktorý držíme v oboch rukách.
  • Ako ho správne pripraviť?
  • A ako rozoznáte kvalitný čaj?
Čaj nás zahreje. Má však aj omnoho hlbší význam
Zdroj: Shutterstock

Čaj je nápoj z lístkov čajovníka. Všetkému ostatnému naše prastaré mamy hovorili odvary alebo výluhy. Ak si dáte mätový, zázvorový alebo ovocný čaj, nie je to naozajstný čaj. „Z nášho odborného pohľadu je čaj nápoj zo spracovaných listov čajovníka, ale v súčasnosti sa všetkému, čo sa zalieva horúcou vodou, hovorí čaj,“ hovorí Mgr. Jozef Zajac (40), ktorý s obchodnou partnerkou a biochemičkou Milicou Jahelkovou dovážajú čaje z celého sveta a v Japonsku si dávajú vyrábať vlastný čaj. Sú jediní Slováci, ktorí v Číne zložili štátnu skúšku z odbornej znalosti a správnej prípravy čajov, k čaju pristupujú skôr vedecky, robia tiež kurzy pre someliérov, ale aj nadšencov. A, samozrejme, pripravujú čaj pre zákazníkov, keďže v Bratislave majú čajovňu a špecializovanú čajovú predajňu.

​Pri debate v Čajovom dome nám Jozef Zajac pripravil čierny japonský čaj, čo je trochu paradoxné, lebo 95 percent japonskej produkcie je zelený čaj. Bolo z neho cítiť niečo ako výraznú horkú čokoládu a trochu jabĺčko. Po ochutnaní zostala na jazyku známa chuť, ale čo to je? „Pripomína práškové kakao,“ pomohol Jozef Zajac. No jasné! Úplne akoby som ho mal v ústach! „Aby ste vedeli vôňu a chuť pomenovať, museli ste sa s ňou predtým stretnúť. Keby ste nikdy predtým neochutnali práškové kakao, nevedeli by ste povedať, že ten čaj tak chutí. Keď robíme degustácie a opýtam sa ľudí, čo cítia, príde viacero podnetov a my ich nezamietame, lebo rovnaká chuť a vôňa môže každému evokovať inú spomienku, vďaka ktorej vôňu pomenuje,“ vysvetľuje.

Netreba vriacu vodu
Doma si bežne pripravujeme čaj tak, že vodu necháme zovrieť, ale v súčasnosti to už netreba robiť. Kedysi bolo prevretie logické, lebo voda mohla obsahovať nežiaduce baktérie, no v súčasnosti nám z vodovodov tečie zdraviu vyhovujúca voda. V spomínanej čajovni používajú filtrovanú vodu a vtedy je ešte menší dôvod na preváranie. Vodu stačí zohriať na takú teplotu, akú čaj potrebuje. „Pre väčšinu čajov platí teplota od 70 do 100 stupňov Celzia, pri väčšine zelených čajov okolo 70 až 80 stupňov.

Záleží aj na tom, akú intenzitu chuti má kto rád, pri teplejšej vode je intenzita silnejšia, pri chladnejšej jemnejšia. Ak chcete napríklad jemnejší zelený čaj, tak 70 stupňov, lebo pri tej teplote sa ešte neuvoľňuje toľko trieslovín. Japonci majú aj čaje, ktoré sa pripravujú pri teplote vody 40 až 60 stupňov Celzia. V čajovni také máme, ale to sú čaje, do ktorých musí človek dorásť, musí mať veľa ochutnaného, aby vedel oceniť, čím sú výnimočné. Existuje tiež príprava čajov so studenou vodou a v Japonsku som sa stretol s prípravou s kockami ľadu, keď sa čajové lístky gyokuro zasypali ľadom. Je to čaj, ktorý sa pred zberom tieni, čiže nad plantáž postavia konštrukciu a natiahnu na ňu textíliu alebo rohože, aby znížili prístup svetla k čajovníku. Potom produkuje iné množstvo chlorofylu, v liste sa zmení chémia a chutí inak,“ hovorí Jozef Zajac.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.