Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
07.03.2020, 00:00

Nesmrteľná modrotlač. Slovák dáva tradícii punc modernosti

  • Na začiatky v pivnici spomína modrotlačiar Matej Rabada dnes už s úsmevom.
  • Na severe Slovenska vyrába s manželkou Veronikou nielen látky či hotové odevy, ale posúva modrotlač ešte ďalej – na tenisky, lyže či snoubord.
Nesmrteľná modrotlač. Slovák dáva tradícii punc modernosti
Zdroj: Roman Pinček

Len pred niečo vyše rokom, koncom novembra 2018, zapísali modrotlač do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Na Slovensku sa dnes toto krásne remeslo spája s dvomi známymi menami – s Matejom Rabadom a Petrom Trnkom.

​Petra, vnuka známeho modrotlačiara Stanislava Trnku, sme navštívili vlani. Teraz naše kroky smerovali do Párnice za Matejom Rabadom, ktorý spolupracoval s mnohými zvučnými menami a zameriava sa nielen na metráž, ale aj na hotové produkty ako šaty, tričká, kravaty, motýliky, šatky či ruksaky.

Zlaté pivničné priestory
Začiatky nebývajú vždy jednoduché, svoje o tom vie nejeden malovýrobca. A občas si to najviac zliznú tí, ktorí s „podnikavcom“ žijú v jednej domácnosti. Matej Rabada mal však šťastie, spolubývajúci v prenajatom byte, s ktorými býval počas vysokej školy, boli viac než tolerantní. Dnes už s úsmevom spomína na situácie, ktoré počas výroby neraz nastali.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.