Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
13.06.2020, 00:00

Lieči telo aj dušu. Účinky prírody vyzdvihujú aj lekári

  • Nemá biely plášť, ale zelený. Ak sa ocitnete v jej náručí, získate liek, na ktorý nepotrebujete zdravotnú poisťovňu.
  • Nenadarmo sa vraví, že príroda je najlepší lekár.
Lieči telo aj dušu. Účinky prírody vyzdvihujú aj lekári
Zdroj: Shutterstock

Možno ten pocit dôverne poznáte: vojdete do lesa a zrazu ste v inom svete. Vzduch nám doslova „chutí“, skoro ako voda z priezračnej studničky. Spievajú vtáky, bzučí hmyz. Alebo lúky plné kvetov, vôní, včiel... Lono matky prírody je naozaj ako bezpečné objatie mamy. A aj bezpečie lieči.

Náplasť na dušu
To, že príroda lieči dušu, tvrdia aj samotní lekári. „Na začiatku si treba uvedomiť, že človek sa narodil do prírody nahý a odkázaný na to, ako sa adaptuje na všetko, čo mu príroda poskytuje pre zachovanie života. Tomu sa človek fylogeneticky dokázal prispôsobiť, inak by zahynul,“ vysvetľuje psychiatrička MUDr. Zuzana Lajčiaková a pokračuje.

„Každý, kto trávi svoj čas v prírode, pozná ten neopakovateľný pocit blaha, rozkoše, čo mu prináša pohľad na zeleň, na sfarbené jesenné lístie, šuchotajúce listy stromov, presvitajúce slnko pomedzi stromy, vôňa lesa v každom ročnom období, tichý a neopakovateľný pokoj, v plápolajúcich listoch vôňa lesa v každom ročnom období. Prináša mu zázračné odviatie zlých naakumulovaných denných starostí.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.