StoryEditor

Slovensko je rajom lezcov. Pozrite si najkrajšie trasy

27.06.2020, 14:21
Ten pocit sa nevyrovná ničomu – trochu strachu, poriadny športový výkon a eufória.

Pre nováčika, ktorý vylezie na skalku prvýkrát v živote, je zvyčajne hrôza prvé zlaňovanie, keď sa hore, 15 metrov nad zemou, má pustiť skaly, ktorej sa drží ako kliešť a trasú sa mu kolená. Musí sa spoľahnúť na to, že ten dolu, ktorý ho istí, ho je schopný na tom desaťmilimetrovom lane zavesenom na kúsku železa, na karabíne, udržať a bezpečne spustiť na zem. Má síce na sebe úväz spojený s lanom, ale ten pocit, to prvé sadnutie si do prázdna!

​A keď sa už odhodlá, užije si aj to prvé spustenie a lezenie sa zvyčajne stane láskou na prvý pohľad. Aj preto počet „skalkárov“ na Slovensku neustále stúpa, skalkárčenie je čoraz dostupnejšie a Slovensko patrí medzi krajiny s množstvom lezeckých oblastí.

„Lezcov je neporovnateľne viac ako kedysi. Pred desiatimi rokmi bolo zhruba 3-tisíc organizovaných lezcov, teraz je možno 8-tisíc tých, ktorí sú registrovaní v Slovenskom horolezeckom spolku JAMES, plus k tomu sú ľudia, čo sú organizovaní v rakúskom a talianskom horolezeckom spolku, lebo u nás sa ponúka aj taká možnosť. Odhadujem, že na Slovensku je v súčasnosti 10- až 12-tisíc organizovaných lezcov,“ hovorí člen Výkonného výboru Slovenského horolezeckého spolku JAMES Ing. Vladimír Linek (56).

Pribúda ciest aj lezcov
„Skalkárčenie je čoraz populárnejšie, cítiť to aj v lezeckých oblastiach. V minulosti sa bežne stávalo, že ste pri skalke nikoho nestretli, teraz v najpopulárnejších oblastiach ako Kalamárka neďaleko Detvy, Súľov pri Žiline, Pajštún alebo Medené Hámre pri Bratislave, stretnete plno ľudí. Pribúda lezeckých ciest aj lezcov. Je to aj tým, že je viac umelých stien v halách, tie prilákajú veľa začiatočníkov, naučia sa tam niečo pri prvých lezeniach, v zime si to natrénujú a v lete to chcú skúsiť na skalách.“

V dávnejšej minulosti bolo horolezectvo vnímané viac cez výškových lezcov, ktorí trpeli zimou, liezli na osemtisícovky. V súčasnosti čoraz viac ľudí chápe, že neskutočné svetové výkony sa dajú robiť aj na desaťmetrovej superťažkej skalke. Navyše je to omnoho bezpečnejšie, v lezeckých oblastiach sú odistené lezecké línie napríklad...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 09:17