Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
27.06.2020, 14:21

Slovensko je rajom lezcov. Pozrite si najkrajšie trasy

  • Ten pocit sa nevyrovná ničomu – trochu strachu, poriadny športový výkon a eufória.
  • Skalkárčenie, čiže lezenie na menších skalách, patrí k najpopulárnejším lezeckým disciplínam.
Slovensko je rajom lezcov. Pozrite si najkrajšie trasy
Zdroj: Dreamstime

Pre nováčika, ktorý vylezie na skalku prvýkrát v živote, je zvyčajne hrôza prvé zlaňovanie, keď sa hore, 15 metrov nad zemou, má pustiť skaly, ktorej sa drží ako kliešť a trasú sa mu kolená. Musí sa spoľahnúť na to, že ten dolu, ktorý ho istí, ho je schopný na tom desaťmilimetrovom lane zavesenom na kúsku železa, na karabíne, udržať a bezpečne spustiť na zem. Má síce na sebe úväz spojený s lanom, ale ten pocit, to prvé sadnutie si do prázdna!

​A keď sa už odhodlá, užije si aj to prvé spustenie a lezenie sa zvyčajne stane láskou na prvý pohľad. Aj preto počet „skalkárov“ na Slovensku neustále stúpa, skalkárčenie je čoraz dostupnejšie a Slovensko patrí medzi krajiny s množstvom lezeckých oblastí.

„Lezcov je neporovnateľne viac ako kedysi. Pred desiatimi rokmi bolo zhruba 3-tisíc organizovaných lezcov, teraz je možno 8-tisíc tých, ktorí sú registrovaní v Slovenskom horolezeckom spolku JAMES, plus k tomu sú ľudia, čo sú organizovaní v rakúskom a talianskom horolezeckom spolku, lebo u nás sa ponúka aj taká možnosť. Odhadujem, že na Slovensku je v súčasnosti 10- až 12-tisíc organizovaných lezcov,“ hovorí člen Výkonného výboru Slovenského horolezeckého spolku JAMES Ing. Vladimír Linek (56).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.