Sledujte nás na Instagrame
@carovne_slovenskoPovedané astronomicky, okolo 21. júna dosahuje Slnko pri svojom zdanlivom pohybe najvyššiu odchýlku od rovníka. Dostáva sa nad Obratník Raka, na najvyšší bod nebeskej klenby. Potom začína zostupovať, vracia sa, a preto hovoríme, že nastáva letný slnovrat. Pradávno si kotúľanie žeravého objektu z kopca ľudia zhmotnili tak, že z vŕškov okolo dedín spúšťali horiace vozové kolesá.
Povedané jemne ezotericky, je letný slnovrat sviatkom lásky Slnečného Otca a Matky Zeme – my, ich deti, sme tiež pozvaní a môžeme príchod leta oslavovať s nimi. Na pomoc si vezmime oheň, vodu, rosu a bylinky. Lebo nielen svätojánsky oheň, ktorý býva hlavnou hviezdou osláv slnovratu, aj voda má okolo Jána dôležitú úlohu. Súviselo s ňou množstvo zvykov zameraných na privolanie dažďa a dobrého zdravia pre ľudí.
Koniec koncov, na letný slnovrat možno nahliadať aj prakticky: našim predkom išlo predovšetkým o pôdu, z ktorej žili. O hojnosť, zdravie, prosperitu. Preto tí, ktorí tu boli pred nami, robili všetko pre to, aby si hojnosť poistili. Etnológovia hovoria, že slávenie letného slnovratu spája mágiu s túžbami zabezpečiť si dobrú úrodu, plodnosť a pokračovanie ľudského rodu – aj preto sa na obradoch zúčastňovali najmä silní, mladí ľudia.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.