StoryEditor

Je najkratšia v roku a spojená s tradíciami. So svätojánskou nocou sa spájajú mnohé zvyky a mýty

20.06.2020, 00:00
Vezmite za ruku svoju lásku a skočte cez vatru spolu – kedysi sa to robilo preto, aby vraj vzťahy vydržali.

Povedané astronomicky, okolo 21. júna dosahuje Slnko pri svojom zdanlivom pohybe najvyššiu odchýlku od rovníka. Dostáva sa nad Obratník Raka, na najvyšší bod nebeskej klenby. Potom začína zostupovať, vracia sa, a preto hovoríme, že nastáva letný slnovrat. Pradávno si kotúľanie žeravého objektu z kopca ľudia zhmotnili tak, že z vŕškov okolo dedín spúšťali horiace vozové kolesá.

​Povedané jemne ezotericky, je letný slnovrat sviatkom lásky Slnečného Otca a Matky Zeme – my, ich deti, sme tiež pozvaní a môžeme príchod leta oslavovať s nimi. Na pomoc si vezmime oheň, vodu, rosu a bylinky. Lebo nielen svätojánsky oheň, ktorý býva hlavnou hviezdou osláv slnovratu, aj voda má okolo Jána dôležitú úlohu. Súviselo s ňou množstvo zvykov zameraných na privolanie dažďa a dobrého zdravia pre ľudí.

Koniec koncov, na letný slnovrat možno nahliadať aj prakticky: našim predkom išlo predovšetkým o pôdu, z ktorej žili. O hojnosť, zdravie, prosperitu. Preto tí, ktorí tu boli pred nami, robili všetko pre to, aby si hojnosť poistili. Etnológovia hovoria, že slávenie letného slnovratu spája mágiu s túžbami zabezpečiť si dobrú úrodu, plodnosť a pokračovanie ľudského rodu – aj preto sa na obradoch zúčastňovali najmä silní, mladí ľudia.

Na to, čo znamenajú prastaré významy pohanských rituálov, sme už dávno zabudli. Dnes už je veľmi ťažké oddeliť...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 06:23