StoryEditor

Stavali ich pre baníkov, dnes slúžia turistom. Ako vznikali dláždené tatranské chodníky?

11.07.2020, 00:00
Generácie ľudí z okolia Tatier ukladali a ukladajú milióny kameňov, vytvárajú tým dláždené vysokohorské chodníky.

Keď kňažná Beata Laská z Kežmarku kráčala v roku 1561 k Zelenému plesu, čo sa považuje za prvý tatranský turistický výlet, išla so sprievodom po lesných cestách vytvorených drevorubačmi kosodreviny, ktorí ju ťažili na kosodrevinový olej.

​Prechádzala popri nespočetnom množstve košiarov, ktoré vtedy mali pastieri v doline. Bolo to obdobie, keď o turistických chodníkoch zrejme nik ani nesníval, ale odvtedy sa za stovky rokov rozšírili tatranské chodníky do dnešnej podoby a mnohé z nich sú dláždené kameňmi. Turista napríklad kráča z Hrebienka na Skalnaté pleso a jeho vibramy celý čas stúpajú po chodníku poskladanom z tisícov kameňov.

Prvé slúžili baníkom

Prvé tatranské chodníky vznikali s objavením nerastných ložísk a so začiatkom baníckej činnosti v Tatrách. „S tým súvisela preprava rudy, dreva, dreveného uhlia, ale aj produktov od pastierov, opačným smerom zase vozili náradie, krmoviny, potraviny a iné zásoby. Najstarším dôkazom baníckej aj cestárskej činnosti je nález pozostatkov laténskej huty pod Novým Smokovcom, okrem pece sa našli tavné kokily aj s bochníčkami vytaveného železa, náradie, ozdobné predmety a dláždený úsek cesty vedúci od pece niekam smerom do Velickej doliny.

Pochádza to z piateho storočia pred naším letopočtom. Banícka a hutnícka činnosť určite pokračovala vo veľkomoravskom období aj v časoch Uhorského kráľovstva. Najdlhšie trvala na Kriváni. Sieť ciest a chodníkov po banskej činnosti bola neskôr využívaná aj inými profesiami a napokon aj turistami,“ hovorí Dominik Michalík (68), ktorý pracuje v Tatrách celý život, o chodníky sa staral ako vedúci Strediska terénnych služieb, roky pracoval tiež ako horský záchranár a v TANAP-e pôsobí dodnes.

Robili ich aj vojaci

Po vynájdení parného stroja sa začal v Európe rozvíjať priemysel, ľudia viac prosperovali a tí zo strednej a z vyššej vrstvy mali viac voľného času. Turistiku objavovali spočiatku hlavne ľudia v horách v Škótsku, ale po...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-21 08:05:57 - Feat.: - Title: Zanedbané chodníky v Tatrách ohrozujú turistov, opravia ich aktivisti 02 - Modified: 2022-09-13 08:06:08 - Feat.: - Title: Plus 250 percent Poliakov a 150 percent Čechov, hlási akvapark. Cudzinci sa k nám húfne vrátili 03 - Modified: 2022-06-21 18:48:36 - Feat.: - Title: V utorok večer môže byť v oblasti Tatier víchrica, varujú meteorológovia 04 - Modified: 2021-12-27 12:19:00 - Feat.: - Title: Tatrancom sa začína „zlatý týždeň“, o nápore sa zatiaľ hovoriť nedá. Hotely hlásia veľa voľných miest 05 - Modified: 2021-10-08 10:15:05 - Feat.: - Title: VIDEO Scéna ako z fantasy filmu. V Tatrách turisti zachytili „vodopád z oblakov"
menuLevel = 1, menuRoute = carovne-slovensko, menuAlias = carovne-slovensko, menuRouteLevel0 = carovne-slovensko, homepage = false
29. september 2022 09:38