Sledujte nás na Instagrame

@carovne_slovenskoFacebook
27.12.2020, 00:00

Sú jedinečné a všetky majú niečo spoločné. Pozrite si, ktoré miesta sa oplatí navštíviť aj v zime

  • Čo má spoločné historické centrum v Banskej Štiavnici či v Bardejove so Spišským hradom a Vlkolíncom?
  • Spolu s ďalšími slovenskými pamiatkami sa nachádzajú na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Sú jedinečné a všetky majú niečo spoločné. Pozrite si, ktoré miesta sa oplatí navštíviť aj v zime
Zdroj: Shutterstock

Jeho cieľom je chrániť dedičstvo, kultúru a tradície našich predkov a zachovať ich v čo najmenej zmenenej podobe aj pre ďalšie generácie. Dostať sa na túto listinu je vecou prestíže a každá pamiatka, ktorá sa stane jeho súčasťou, musí spĺňať aspoň jedno z desiatich výberových kritérií. Miesta, ktoré považujú jednotlivé štáty za kultúrne či prírodné dedičstvo, predkladajú na zápis do zoznamu UNESCO.

​Zapojiť sa môžu len tie krajiny, ktoré podpísali Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Počet žiadostí sa neustále zvyšuje, v júli 2019 sa rozšíril zoznam o ďalších 27 lokalít a momentálne sa v ňom nachádza 1 121 lokalít, ktoré sú v 167 krajinách sveta. Výbor sa stretáva raz ročne, no pre koronavírus sa v poradí 44. zasadnutie UNESCO preložilo z leta 2020 na leto 2021.

Každá pamiatka, ktorú sem chcú krajiny pridať, sa dostane najskôr na predbežný zoznam, tzv. čakateľom u nás je napríklad Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch či Herliansky gejzír. Následne inšpektori UNESCO navrhnú, čo možno urobiť pre to, aby sa miesto dostalo do uznávaného zoznamu. Miesto v ňom však nie je večné, pri zmene situácie môžu byť aj vyškrtnuté. Napríklad ako nemecké Drážďany, keď postavili cez rieku Labe nový most, boli v roku 2009 vyradené.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.