19.02.2018, 00:00

Znížiť daň pomôžu aj príspevky do 3. piliera

Optimalizáciou daní môžete ušetriť svoje financie.

Znížiť daň pomôžu aj príspevky do 3. piliera
Zdroj: Dreamstime

Príspevky na 3. pilier sú nezdaniteľnou časťou. Ak si občan prispieval na doplnkové dôchodkové sporenie, má nárok na zníženie základu dane o sumu skutočne zaplatených príspevkov, avšak maximálne o 180 eur.

"Dôležité však je, kedy bola uzatvorená účastnícka zmluva. Ak do 31.12.2013, nárok na túto nezdaniteľnú časť nie je," upozorňuje Marcela Bošková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Nezdaniteľná časť sa teda môže uplatniť iba na zmluvy uzatvorené od roku 2014 a neskôr. Staršie zmluvy je možné akceptovať iba vtedy, ak k nim bol po roku 2014 spravený dodatok, v ktorom bol zrušený dávkový plán. V roku 2017 už na rozdiel od roku 2016 už nie je možné znížiť dane o dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, tzv. 2. pilier.

V tlačivách daňových priznaní je síce možné nájsť aj riadok na túto nezdaniteľnú časť, avšak pre rok 2017 sa nesmie vyplniť.

Zdroj: vybrané z tlačovej správy Slovenskej komory daňových poradcov

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.