23.04.2018, 00:00

Dlžíte Sociálnej poisťovni? Požiadajte o splátkový kalendár, teraz dostanete viac času

Ak máte dlh voči Sociálnej poisťovni, môžete žiadať o splátkový kalendár.

Dlžíte Sociálnej poisťovni? Požiadajte o splátkový kalendár, teraz dostanete viac času
Zdroj: Reuters

Sociálna poisťovňa upozorňuje dlžníkov, že v prípade, že im vznikol alebo narástol dlh na poistnom, ktorý nie sú schopní jednorazovo uhradiť, môžu požiadať o splátkový kalendár.

Od 1. januára 2018 sa predĺžilo obdobie splátkového kalendára pri splácaní dlhu Sociálnej poisťovni z 18 mesiacov na 24 mesiacov.

Aj neaktívnym

Novinkou v tomto roku je aj to, že Sociálna poisťovňa umožní splácať dlh postupne podľa dohodnutého splátkového kalendára aj tým dlžníkom, ktorí už nie sú aktívnymi odvádzateľmi poistného (napríklad zamestnávateľ už nie je evidovaný v registri zamestnávateľov Sociálnej poisťovne, pretože nezamestnáva ani jedného zamestnanca, alebo ak SZČO zaniklo povinné poistenie).

Uveďte dôvod

O splátkový kalendár treba žiadať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, v ktorej dlh na poistnom vznikol. Žiadosť je potrebné podať písomne, listom.

Fyzická osoba ju podáva v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho bydliska, právnická osoba-zamestnávateľ v mieste útvaru, ktorý vedie evidenciu miezd alebo v mieste svojho sídla.

V žiadosti je potrebné uviesť identifikačné údaje fyzickej alebo právnickej osoby a dôvod, prečo dlh nie je možné vyrovnať jednorazovo.

Sociálna poisťovňa vo zverejnenom zozname dlžníkov aktuálne eviduje 135 622 dlžníkov.

Zdroj: stránka Sociálnej poisťovne (medizitulky: redakcia HN)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.