11.07.2018, 00:00

Stavbárina sa musí oslobodiť od politiky

Z pohľadu architektov preto pripravované zákony vítajú.

Stavbárina sa musí oslobodiť od politiky
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Z každej stavby sa stala úplne zbytočná politická téma, myslí si architekt Matej Grébert z ateliéru Compass. Z pohľadu architektov preto pripravované zákony vítajú.

Je jasné, že po vyše štyridsať rokoch treba v stavebnom zákone zmenu. Čo najviac oceňujete v pripravovaných dvoch zákonoch?
Predovšetkým základnú myšlienku, aby jednoduché konania boli naozaj jednoduchými. Znamená to, že by mal urýchliť procesy pri príprave malých, ale aj veľkých stavieb.V posledných mesiacoch bolo schvaľovanie zákona zabrzdené námietkami samospráv, z ktorých sa majú presunúť stavebné úrady opäť do právomoci štátu tak, ako to bolo v minulosti. Ako to vnímate?
Teraz leží celá agenda stavebných úradov na samosprávach a preniká do nej príliš veľa politiky. Pred novelou stavebného zákona v roku 2005 boli stavebné úrady pre každý región štátne a bolo v nich menej politiky. My sme generácia, ktorá už funguje na samosprávach

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.